avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Baza de calcul CAS si CASS 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Baza de calcul CAS si CASS 2019

La data de 15.02.2019 mi-am infiintat un PFA in sistem real. Venitul net realizat pentru perioada 15.02.2019 - 31.12.2019 a fost de 49.467 lei. Pentru a stabili baza de calcul pentru CAS si CASS ma raportez la plafonul de 24.960 lei sau la plafonul recalculat in functiie de nr de luni lucrate? Si daca calculez la nr. de luni lucrate ma raportez la 11 luni (adica iau in calcul toata luna februarie chiar daca am inceput efectiv de pe 15 ale lunii)? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Romeo Valentin , Expert judiciar 16:08, 3 Mai 2020
La CASS 2496 pt toate cele 12 luni, deoarece ați depășit plafonul.
Iar la CAS puneți dvs suma pt care doriți sa platiti
De ce 2496 lei plafonul pentru 12 luni si nu cel recalculat pentru 11 luni in care s-a desfasurat activitate? Care este rolul precizarilor din Codul Fiscal referitoare la plafonul recalculat in functie de nr de luni de activitate? Exemplele din normele metodologice fac referire tot la pafonul reclaculat...care sunt argumentele legislative pentru a plati CASS la plafonul de 2496 lei? Multumesc.
La PFAuri se ia venitul pe an total realizat de asta. Iar plafonul stabilit ala e și dacă se realizează veniți peste acea cifra pe an se plătește la minim cât e scris mai sus.
Personal nu sunt cunoscător al Codului Fiscal ca un economist deoarece sunt cu pregătire tehnica, dar și eu depun anual Declarația Unica și ma confrunt cu aceste probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din mai multe surse Rdee Rdee Daca obtin venituri din dividende ce depasesc 24960 platesc CASS in valoare de 2496 lei/an dar mai obtin si venituri din chirii in valoare de 19740 deci as ... (vezi toată discuția)
Lichidare pfa popaica popaica Intentionez inchiderea pfa-ului în cursul lunii februarie 2020 când voi încasa ultima factura. La un venit net de 16000 ce taxe trebuie să plătesc? ... (vezi toată discuția)
Cas si cass activitati independente (limite, scutiri) dona77 dona77 Buna seara, Pentru activitati independente (profesii liberale), as avea nevoie, din practica, de cateva clarificari/confirmari privind CAS si CASS datorate, ... (vezi toată discuția)