avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce trebuie să fac pentru a strica un contract de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce trebuie să fac pentru a strica un contract de întreținere?

In anul 2017 am facut la notariat un contract de întreținerea ,fara prezenta vreunui martor. Persoana care ar fi trebuit sa se ocupe de mine ,nu numai ca nu vine cu zilele la mine dar in ultimul timp mă mai și agresează verbal și ma amenința si a început sa-mi fie frică de ea. Vreau sa stric contractul făcut cu ea . Ce trebuie să fac?
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei.
Solicitati ajutorul unui avocat.
Daca o sa faceti dovada cu martori ca persoana respectiva nu va îngrijește astfel cum s-a obligat prin contract aveti sanse de castig.Vestea bună ca acțiunea în rezoluțiunea contractului de întreținere este scutită de taxă de timbru astfel încât o sa aveti de cheltuit doar cu onorariul avocatului ,sume ce se pot recupera după câștigarea procesului de la partea adversă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Rezolutiunea contractului poate fi aiba loc, insa instanta de judecata constata si pronunta aceasta sanctiune.

Trebuie, insa, sa demonstrati reaua-credinta a debitorului intretinerii, prin orice mijloc de proba.

Asadar, in probatiune, puteti uza de proba testimoniala, de proba cu doi martori, cat si de inscrisuri.

Inregistrarile audio/ audio-video sunt mijloace materiale de proba , aceasta pot fi administrate in procesele civile.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract de donație cu clauză de întreținere Olaianos Olaianos CONTRACT DONATIE CU SARCINA PROBLEME Buna ziua, am incheiat un contract de donatie pentru un apartament cu o matusa, eu am nuda proprietate si sarcina ... (vezi toată discuția)
Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la locul ... Vali P. Vali P. Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la locul de munca si unde ar trebui sa ma adresez? De mai multi ani mi se fac tot felul de sicane de catre ... (vezi toată discuția)
Rezolutiune contract intretinere nelush21 nelush21 Am solicitat Instanţei rezolutiunea unui Contract de Intretinere pentru neindeplinire. Am solicitat proba cu inscrisuri, martori. Din doi martori ai mei unul ... (vezi toată discuția)