avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna seara, m-am întors la munca in luna martie in stimulentul de insertie. Ca urmare a ordonanței de urgență, firma si-a suspendat activitatea la sfarsitul lunii. În prezent beneficiez doar de stimulentul de insertie, deoarece angajatorul imi zice ca nu pot beneficia concomitent și de stimulent și de șomaj tehnic. Întrebarea mea este daca pot sa beneficiez de amândouă și dacă da, cum pot rezolva situația?
Ultima modificare: Duminică, 3 Mai 2020
Lora0165, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:33, 4 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 30/2020
art.II
(1) Acordarea stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se efectuează fără întrerupere, pe o perioadă de 90 zile în cazul persoanelor care, începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, se află în una sau mai multe dintre următoarele situații:
......
(1) Acordarea stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se efectuează fără întrerupere, pe o perioadă de 90 zile în cazul persoanelor care, începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, se află în una sau mai multe dintre următoarele situații:
.....

In speta, stimulentul de insertie se poate cumula cu indemnizatia de somaj tehnic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie in somaj tehnic Ajutorescu Ajutorescu Buna ziua! Beneficiez de stimulent de insertie daca inceteaza suspenderea CIM saptamana viitoare si ma baga direct in somaj tehnic? (vezi toată discuția)
Stimulent insertie Munteanurox Munteanurox Bună seara. As vrea sa stiu daca intru in somaj tehnic mai primesc stimulentul de insertie? Daca intru in somaj tehnic 2 luni,de exemplu, după care imi ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic Ionelush22 Ionelush22 Am O întrebare mi. Am reluat activitatea pe 13.03.2020...pentru a beneficia de stimulentul de inserție... Dacă cu data de 1.04 ne da în șomaj tehnic ma ... (vezi toată discuția)