avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare-cumpărare

Buna ziua! Am început o construcție împreună cu logodnicul meu la soacra mea pe pe acelasi pamant unde este si casa ei doar ca este separat nu este legat de casa ei ,momentan am turnat doar placa ,noi am vrea să ne facă acte pe bucățică aia unde am început noi pentru ca exista posibilitatea sa ne facem iesire separată, eu cu ei nu prea ne mai intelegem ,ei zic că nu se pot face acte si nici nu prea vor. Acum întrebarea mea este se poate face acte de vanzare-cumpărare doar pe bucățică aia ?
Da, numai ca inainte de vanzare, trebuie dezmembrat terenul in doua loturi.
In acest sens, trebuie sa contactati un inginer de cadastru, sa ii spuneti intentia dvs si va va intocmi 3 schite: una pentru intregul teren si doua pentru loturile care se separa.
Ulterior, socrii dvs vor trebui sa incheie la notariat un act de dezmembrare.
Dupa intabularea actului de dezmembrare, vor putea sa vanda.
Oricum, este bine sa nu mai avansati lucrarile pana nu va clarificati situatia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti contract de vanzare cumparare, se efectueaza masuratori cadastrale strict pe acea bucatica si se face o noua carte funciara!
Daca veti construi pe terenul lor, vor putea invoca accesiunea imobiliara artificiala!
Da multumesc mult,oricum momentan ne-am oprit din construcție, sper sa se puna de acord si sa ne faca acele acte daca nu ,nu mai facem nimic si o sa ne cumparam o bucatica de pamant in alta parte ceea ce ar fi trebuit sa facem de la bun inceput

raluk0207 a scris:

Da, numai ca inainte de vanzare, trebuie dezmembrat terenul in doua loturi.
In acest sens, trebuie sa contactati un inginer de cadastru, sa ii spuneti intentia dvs si va va intocmi 3 schite: una pentru intregul teren si doua pentru loturile care se separa.
Ulterior, socrii dvs vor trebui sa incheie la notariat un act de dezmembrare.
Dupa intabularea actului de dezmembrare, vor putea sa vanda.
Oricum, este bine sa nu mai avansati lucrarile pana nu va clarificati situatia.

Si ce ar insemna accseiunea imobiliară artificială?

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Faceti contract de vanzare cumparare, se efectueaza masuratori cadastrale strict pe acea bucatica si se face o noua carte funciara!
Daca veti construi pe terenul lor, vor putea invoca accesiunea imobiliara artificiala!

Inseamna terenul meu= casa mea.

Alte discuții în legătură

Testament sau act de vinzare-cumparare? dariden dariden Mama mea este proprietara(prin hotarire judecatoreasca)a unor bunuri mobile(o casa,anexe gospodaresti si citeva parcele de pamint.Eu sint alesul(mai am o ... (vezi toată discuția)
Proprietate pe parti la un loc de casa mariustz mariustz Buna ziua, Daca eu si inca o persoana, dorim sa cumparam un loc de casa, se poate face la notar ca eu sa detin partea din teren unde se construieste casa, ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune cona_dumitru cona_dumitru Buna ziua,sunt o necunoscatoare a legilor de aceea as fi recunoscatoare daca ar putea cineva sa ma ajute.Impreuna cu fratii mei am mostenit de la parinti,in ... (vezi toată discuția)