Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate pe parti la un loc de casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate pe parti la un loc de casa

Buna ziua,

Daca eu si inca o persoana, dorim sa cumparam un loc de casa, se poate face la notar ca eu sa detin partea din teren unde se construieste casa, iar a doua persoana sa detina partea unde se construieste sa zicem, garajul. Este posibil asa ceva?
Eu zic ca se poate, dar sa nu trebuiasca facuta ieșirea din indiviziune, dupa cumparare, sau parcelarea suprafeței.
Discutati cu notarul aceste aspecte.
Ionut.ion, utilizator
Este posibil.
Dar ar fi mult mai simplu pentru dvs să cumpărați de la bun început, separat. Fiecare să achiziționeze terenul care îl interesează.
Dacă veți cumpăra împreună, în indiviziune, întâi va trebui să dezmembrati terenul în două loturi și ulterior să încheiati un act de partaj voluntar, prin care să vă luați fiecare terenul.
In prima varianta, dezmembrarea o va face vanzatorul, iar dvs cumpărați separat fiecare lot.
Notarul va poate face contractul in care cumparati in indiviziune. Puteti sa faceti referire la faptul ca dvs veti detine o anunmita suprafata de teren iar cealalta parte va detine doare tereneul pe care se va construi garajul. Faceti inainte de a semna, o schita cu ce suprafata va cuprinde fiecare lot. Ptr ca desi in indiviziune ,va individualizati loturile.

Alexandrina Mihai a scris:

Notarul va poate face contractul in care cumparati in indiviziune. Puteti sa faceti referire la faptul ca dvs veti detine o anunmita suprafata de teren iar cealalta parte va detine doare tereneul pe care se va construi garajul. Faceti inainte de a semna, o schita cu ce suprafata va cuprinde fiecare lot. Ptr ca desi in indiviziune ,va individualizati loturile.

Păi indiviziunea înseamnă că fiecare coproprietar deține o cota ideală și abstracta din imobil.
Nu ai cum să cumperi in indiviziune și să stabilești și ce ia fiecare. Ca nu mai e indiviziune.
Da. Este posibil. Tot așa cum este posibil ca două persoane să pună banii în comun, să cumpere împreună ... o pizza (de ex.) și apoi să procedeze la împartirea ei în bucăți.

Dar atenție la reglementările de urbanism, atunci când discutați despre un teren.

Fiindcă este ușor de împărțit o pizza în 2 bucăți, ambele comestibile. Dar dacă împărțiți un teren în două loturi, s-ar putea să vă iasă ambele neconstruibile. Adică două ... gunoaie din punct de vedere economic.

Oricum, până la partaj nu se poate ști care este partea fizică a lui X și partea fizică a lui Y.
Cel mai bine ar fi ca, fiecare dintre dvs. să cumpere câte un lot deja dezmembrat de către vânzător. (dar și în acest caz trebuie să verificați dacă se poate construi, că de ... fărâmițat în loturi pe care nu se poate contrui nici câte un coteț de câine, se poate).
romascanu, moderator