Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Cat sunt de legale restrictiile in timpul starii de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Cat sunt de legale restrictiile in timpul starii de alerta?

Avand in vedere punctul 6 al articolului 115 din constiturie, sunt legale restrictiile din timpul starii de alerta avand in vedere ca este reglementata de o ordonanta de urgenta?
Nu sunt legale, pentru ca nu vor fi aceste restricții, ci altele, ce vor fi legiferate și comunicate ulterior.
Ulterior cand? Si care vor fi astfel incat sa nu fie neconstitutionale?
Când vom trece la starea de alerta. Restricțiile noi vor trebui sa fie legiferate, deci sa treacă prin parlament.
[ link extern ]

voicud a scris:

Ulterior cand? Si care vor fi astfel incat sa nu fie neconstitutionale?

latka, moderator
Tot nu am inteles: CARE restrictii?
Este prematur sa discutam despre aceste restrictii , atat timp cat nu sunt adoptate.