avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Cat sunt de legale restrictiile in timpul starii de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Cat sunt de legale restrictiile in timpul starii de alerta?

Avand in vedere punctul 6 al articolului 115 din constiturie, sunt legale restrictiile din timpul starii de alerta avand in vedere ca este reglementata de o ordonanta de urgenta?
Nu sunt legale, pentru ca nu vor fi aceste restricții, ci altele, ce vor fi legiferate și comunicate ulterior.
Ulterior cand? Si care vor fi astfel incat sa nu fie neconstitutionale?
Când vom trece la starea de alerta. Restricțiile noi vor trebui sa fie legiferate, deci sa treacă prin parlament.
[ link extern ]


voicud a scris:

Ulterior cand? Si care vor fi astfel incat sa nu fie neconstitutionale?

Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2020
latka, moderator
Tot nu am inteles: CARE restrictii?
Este prematur sa discutam despre aceste restrictii , atat timp cat nu sunt adoptate.

Alte discuții în legătură

Care sunt legile constitutionale? eusaisapte eusaisapte care sunt legile constitutionale? Legile care normeaza articolele din Constitutie? Am aflat ceva interesant azi de ... (vezi toată discuția)
Articole din cpp neconstitutionale deelmercury deelmercury Buna ziua. As dori sa aflu ce se intampla cu un articol din codul de procedura penala declarat de CCR neconstitutional? Se elimina din lege? Multumesc! (vezi toată discuția)
Ordonanþa de urgenþã nr. 91/2013 DanaBrasov DanaBrasov Buna ziua. va rog sa-mi spuneti daca Ordonanţa de Urgenţă nr. 91/2013 este in vigoare. Stiu ca,la un moment dat, a fost declarata ... (vezi toată discuția)