avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... care sunt legile constitutionale?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

care sunt legile constitutionale?

care sunt legile constitutionale? Legile care normeaza articolele din Constitutie?

Am aflat ceva interesant azi de aici:
[ link extern ]

si anume
"
-art. 115 alin. (6) din Constitutie: 'Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica.'
"

Asta ar putea repercuta in OUG 18/2016 in conflict cu art. 23 (11) din CR
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2016
eusaisapte, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 29 Iunie 2016
Art.73 alin.2 din Constitutie : Legile constituţionale sunt cele de revizuire a Constituţiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanþa de urgenþã nr. 91/2013 DanaBrasov DanaBrasov Buna ziua. va rog sa-mi spuneti daca Ordonanţa de Urgenţă nr. 91/2013 este in vigoare. Stiu ca,la un moment dat, a fost declarata ... (vezi toată discuția)
Hotarare - ordonanta de urgenta Alin.E Alin.E stie cineva care este diferenta dintre hotararea de guvern si ordonanta de urgenta, in special din prisma domeniilor reglementate? (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta selmer selmer Buna ziua,stiti cumva ordonantele de urgenta sint valabile pe un anumit termen....un an,doi? Ma interesa in special ordonanta 59/2017 cit timp este valabila ... (vezi toată discuția)