Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... care sunt legile constitutionale?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

care sunt legile constitutionale?

care sunt legile constitutionale? Legile care normeaza articolele din Constitutie?

Am aflat ceva interesant azi de aici:
[ link extern ]

si anume
"
-art. 115 alin. (6) din Constitutie: 'Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica.'
"

Asta ar putea repercuta in OUG 18/2016 in conflict cu art. 23 (11) din CR
eusaisapte, utilizator
Art.73 alin.2 din Constitutie : Legile constituţionale sunt cele de revizuire a Constituţiei.