avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instalarea rulourilor exterioare (jaluzele) la bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instalarea rulourilor exterioare (jaluzele) la bloc necesita autorizare ?

Buna ziua,

Am un apartament intr-un bloc nou in Cluj-Napoca si as dori sa montez rulouri exterioare la geamuri (aceeasi culoare cu tamplaria).
Cei de la administratia blocului mi-au comunicat ca au contactat Departamentul Urbanism al Primariei Cluj-Napoca unde li-s-a spus ca amplasarea acestor jaluzele modifica proiectul initial al blocului si ca necesita autorizare.
Va rog sa-mi spuneti, din punct de vedere legal, trebuie sau nu autorizare pentru montarea acestor rulouri exterioare.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 18:06, 8 Mai 2020
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune condominiu
Fatada condominiului reprezinta parte comuna
Va trebuie autorizatie amplasare jaluzele exterioare
Multumesc.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Geamurile NU reprezintă parte comună!
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Razvan,
Dati dvs. fuguta pana la Primarie /urbanism si intrebati direct, nu prin intermediari.
Pana la urma un Certificat de urbanism costa cativa lei, iar in cazul in care va trebuie autorizatie de construire, in acel certificat vi se indica ce aveti de facut...
Haidei, faceti asa si ne spuneti si noua cum sta treaba la Cluj. Pe la noi, la Iasi, pretentiile nu sunt atat de mari, dar vorbesc de blocurile vechi. Cu blocurile astea noi, s-arr putea sa fie altfel.
Mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Peretele dintre un dormitor si un balcon deschis este perete ... madalin75 madalin75 peretele dintre un dormitor si un balcon deschis este perete comun,apartine de fatada blocului?ca sa montez o jaluzea pe fereastra care da in balcon este ... (vezi toată discuția)
Gratii apartament parter Maria@V Maria@V Buna ziua, Am dreptul sa pun gratii la un apartament ce il am la parter? Multumesc mult! (vezi toată discuția)
Lnformatie reabilitare termica pe cont propriu andreeaene andreeaene Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarele 3 probleme: 1.deoarece reabilitarea termica efectuata de Primarie nu se stie daca si cand se va face, ... (vezi toată discuția)