Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instalarea rulourilor exterioare (jaluzele) la bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instalarea rulourilor exterioare (jaluzele) la bloc necesita autorizare ?

Buna ziua,

Am un apartament intr-un bloc nou in Cluj-Napoca si as dori sa montez rulouri exterioare la geamuri (aceeasi culoare cu tamplaria).
Cei de la administratia blocului mi-au comunicat ca au contactat Departamentul Urbanism al Primariei Cluj-Napoca unde li-s-a spus ca amplasarea acestor jaluzele modifica proiectul initial al blocului si ca necesita autorizare.
Va rog sa-mi spuneti, din punct de vedere legal, trebuie sau nu autorizare pentru montarea acestor rulouri exterioare.
Va multumesc.
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune condominiu
Fatada condominiului reprezinta parte comuna
Va trebuie autorizatie amplasare jaluzele exterioare
Multumesc.
Geamurile NU reprezintă parte comună!
Razvan,
Dati dvs. fuguta pana la Primarie /urbanism si intrebati direct, nu prin intermediari.
Pana la urma un Certificat de urbanism costa cativa lei, iar in cazul in care va trebuie autorizatie de construire, in acel certificat vi se indica ce aveti de facut...
Haidei, faceti asa si ne spuneti si noua cum sta treaba la Cluj. Pe la noi, la Iasi, pretentiile nu sunt atat de mari, dar vorbesc de blocurile vechi. Cu blocurile astea noi, s-arr putea sa fie altfel.
Mult succes!