Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Amenda in stare de urgenta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Amenda in stare de urgenta

In conditiile in care CCR a declarat ca fiind neconstitutionale amenzile primite in perioada starii de urgenta, intrebarea mea este daca amenzile primite inainte de decizia Curtii se vor putea anula in instanta sau decizia CCR se aplica doar pentru viitor.
Multumesc.
brandon99, utilizator
Buna ziua, acestea se pot contesta in instanță!
Se poate cere anularea in instanta folosind aceleasi motive pe care le-a expus CCR in decizia sa. Bineinteles nu invocand decizia CCR, ci folosind argumentatia. Mai ales legat de modalitatea arbitrara a stabilirii de catre agentul constatator a cuantumului amenzii.
latka, moderator
Eu am inteles ca CCR a constatat neconstitutionalitatea doar a prevederilor care au majorat limitele amenzilor. Adica este vorba doar de majorarea amenzilor de la 2000 lei-la 20.000 lei, nu cele de la 100 la 5000 lei (care si acum sunt perfect legale si in vigoare).
Astfel, eu cred ca amenzile de pana la 5.000 lei, nu mai pot fi anulate.
brandon99, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Opiniile varieaza, insa puteti invoca argumentele deciziei CCR in instanta, pentru a atrage nulitate absoluta a procesului- verbal de constatare a contraventiei.