avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ordonanța de urgență
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ordonanța de urgență

Buna seara, as dori să știu dacă o amenta de 2000 de lei primită în data 24.04.2020 este neconstituțională? Va multumesc
Buna seara
Toate amenzile date pe "starea de urgenta" sunt neconstitutionale. Daca sunt date in baza Lg 61/1991 sau a altei legi, atunci nu se aplica Decizia CCR.
Amenda este dată pe art.9 OUG 1/ 1999 și sancționat pe art 28 OUG 1/1999 va mulțumesc.
Da, dpmdv procesul verbal poate fi anulat pe motiv ca amenda aplicata este neconstitutionala,
Deci este neconstitutionala!? Va mulțumesc frumos.
Buna dimineața am și eu o întrebare zilele de concediu pt risc maternal se scad din zilele de concediu prenatal? Sau sunt separate? Pt că sunt 2 coduri diferite va multumesc

Alte discuții în legătură

Buna ziua. sunt însărcinată in 24 de săptămâni, eu stiu ... Bmihela Bmihela Buna ziua. Sunt însărcinată in 24 de săptămâni, eu stiu ca sunt 2 tipuri de concedii in timpul sarcini unul este risc de sarcina de 120 de zile pe care ... (vezi toată discuția)
Risc maternal Fely39 Fely39 Buna seara!Lucrez din data de 23.05.2014.Sant insarcinata in 26 saptamani si sunt in risc maternal.Riscul maternal se termina in data de 03.03.2015.Pot sa-mi ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal cpop3330 cpop3330 Medicul de medicina muncii recomanda concediu de risc maternal de 120 zile pana in a 31 saptamana de sarcina.Gravida a beneficiat de 24 zile pe noiembrie,31 ... (vezi toată discuția)