Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Prelungirea activitatii unui functionar public dupa ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Prelungirea activitatii unui functionar public dupa implinirea varstei standard de pensionare

Cum se procedeaza in cazul unui functionar public care face cerere sa mai ramana 3 ani dupa implinirea varstei standard de pensionare?
Inceteaza raprtul de serviciu si da un nou concurs?
Va primi si pensie si salar?
Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu. (extras Codul Administrativ)

Prin urmare, in opinia mea, prelungirea activitatii se face fara concurs .