Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Strămutare dosar în localitatea de domiciliu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Strămutare dosar în localitatea de domiciliu

Ce pot să fac ca să strămut dosarul de contestație la un proces verbal de contravenție din judetul Olt în București?
În ce localitate ați fost amendat`?
Dapix, utilizator
Eram în tren iar agentul aparținea de poliția Caracal.

Dapix a scris:

În ce localitate ați fost amendat`?

Acolo trebuie să depuneți contestați, unde ați fost amendat. Acolo este instanța competentă. De exemplu, dacă vă amenda în Pitești, depuneați contestația la Judecătoria Pitești, sau dacă vă amenda în Craiova, depuneați contestația la Judecătoria Craiova.
Nu puteți muta dosarul la București.
Mulțumesc, deci ca să mă confrunt cu agentul corupt față în față trebuie să merg la Caracal, eu 67 și celălalt până în 30 ani. Strâmbe sunt legile în România!

Dapix a scris:

Acolo trebuie să depuneți contestați, unde ați fost amendat. Acolo este instanța competentă. De exemplu, dacă vă amenda în Pitești, depuneați contestația la Judecătoria Pitești, sau dacă vă amenda în Craiova, depuneați contestația la Judecătoria Craiova.
Nu puteți muta dosarul la București.