Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 19/2020 din 15 mai
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 19/2020 din 15 mai

Buna ziua,
Pana pe 15 mai beneficiez de legea 19/2020 pt supraveghere copil. Am fost sunata de la locul meu de munca ca sa mi se spuna ca din 15 mai trebuie sa incep munca de acasa deoarece angajatorul asigura telemunca si se termina starea de urgenta.
Vroiam sa va intreb daca telemunca imi influenteaza vechimea in munca la firma unde lucrez deoarece mai am putin si ajung la numarul de ani stabilit in contractul meu de munca pentru a beneficia de un bonus de vechime in firma sau mai bine daca se poate sa optez sa muncesc normal ca celalalte colege care nu au beneficiat de aceasta lege?
Telemunca nu va influenteaza vechimea in munca.
Multumesc pentru raspuns.
Pe durata stării de alertă, angajatorul poate dispune unilateral desfășurarea activității în regim de telemuncă sau muncă la domiciliu. Nu inteleg de ce mi s-a propus doar telemunca mai ales daca spuneti ca nu imi este influentata vechimea in firma. Puteti sa-mi spuneti care este diferenta intre telemunca si munca de acasa?