Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declarare venit din PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declarare venit din PFA

As putea sa declar venitul din PFA infiintat de o luna? In ideea in care in acest fel as figura cu venit inregistrat la ANAF.
Multumesc
Imediat dupa infiintarea PFA la Oficiul Registrului Comertului (ORC) trebuie sa depuneti declaratia unica (DU) cu venitul estimat pe anul 2020.
Multumesc pentru mesaj. Dupa depunerea declaratiei voi fi inregistrat cu venituri la Anaf? Se poate depune si online declaratia sau trebuie mers la ORC. Multumesc
DU se poate depune online, dar inainte trebuie sa va inregistrati in spatiul privat virtual (SPV).

Ce intelegeti prin a fi inregistrat cu venituri la ANAF? Este legat de ceva stipulat in vreo lege ca fiind conditie de a obtine un beneficiu?
Multumesc din nou.
Inregistrarea veniturilor au ca scop obtinerea unui credit.
Declaratia se poate depune la oricare punct ANAF sau un punct specific?
Multumesc
Buna ziua,
Se depune la ANAF-ul de domiciliu, la registratura acestuia sau prin posta cu confirmare de primire.