Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Returnarea banilor sub forma de voucher
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Returnarea banilor sub forma de voucher

Deoarece s-a anulat turneul unei trupe care urma să aibă concert și în România, cei de la iaBilet.ro m-au anunțat că banii pe care i am platit pe bilet îmi vor fi returnați sub forma de voucher pe care îl pot folosi ulterior pentru achiziția de bilete la concerte organizate de METALHEAD sau BestMusiv până pe 31 septembrie 2021. Întrebarea mea este: pot refuza voucherul și să cer sa mi fie banii restituiți?(daca am vreo șansă de izbândă) Eventual in același cont din care am efect și plata biletului.
OUG 70/2020 precizeaza asa:

....
b) în cazul anulării evenimentului sau festivalului sau în cazul imposibilității folosirii biletului de acces la data reprogramării evenimentului sau festivalului, participantul la eveniment sau festival va primi din partea organizatorului un voucher pentru întreaga sumă plătită organizatorului, voucher ce va fi folosit pentru achiziționarea de produse sau servicii din gama oferită de către organizator, conform unui regulament detaliat comunicat de către organizator.

c) în cazul în care voucherul nu este folosit pentru achiziționarea de produse sau servicii până cel târziu la data de 30 septembrie 2021, organizatorul va rambursa toate sumele pe care le-a primit din partea consumatorului până la 31 decembrie 2021.

(2) Organizatorul are obligativitatea de a oferi un termen de cel puțin 30 zile cumpărătorului de bilete pentru a opta între păstrarea valabilității biletului pentru evenimentul sau festivalul reprogramat sau transformarea lui în voucher cu valoare. După expirarea celor 30 de zile biletul devine automat valabil pentru ediția reprogramată a evenimentului sau festivalului.