Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Sunt necesare declaratii in starea de alerta?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Sunt necesare declaratii in starea de alerta?

Buna ziua, In starea de alerta avem nevoie de declaratii si, daca da, in ce circumstante? Am adeverinta de la serviciu, expira in august, mai e buna?
Sunt necesare doar declarații pe propria răspundere, pentru deplasare în afara localității.
Banuiesc ca o sa vina cu o completare la aceasta hotarare, lege, pentru cei ce fac nevata, de nu o sa scrie cate o declaratie in fiecare zi ( sau sa schimbe data...).
Si, din ce am inteles, aceste declaratii se pot verifica usor pentru ca Politia are acces la REVISAL...
Am uitat sa spun ca fac naveta in afara localitatii. Nu vreau sa completez declaratii in fiecare zi, ca sa ma duc la lucru, ca sa platesc taxe de care se bucura ei in cele din urma.
In mod normal ar trebui sa fie suficienta adeverinta de la serviciu.
Puteti completa si o declaratie pe care sa o tot folositi schimband doar data fara a fi necesar sa scrieti zilnic cate o noua declaratie.
Faceti si economie de hartie asa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Normal , incepând de astăzi, 15 mai, de când a intrat în vigoare starea de alertă, cei care muncesc în alte localități decât cea de domiciliu trebuie să completeze zilnic o declarație pe propria răspundere... poate vor reveni cu informatii corecte.