Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... COPROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

COPROPRIETATE

Buna ziua !
Locuiesc cu sotia mea de 20 de ani la o adresa din Bucuresti. Apartamentul imi apartine in exclusivitate fiind cumparat de mine inainte de casatorie. Sotia are Cartea de Identitate cu toate datele la adresa mea. Nu apare ca fiind coproprietar. Tot la adresa asta mai locuieste si mama mea. Nu m-am gandit niciodata ce s-ar intampla in cazul decesului meu. Cum poate sa ramana apartamentul in acest caz sotiei mele ? E nevoie de facut testamentul sau se poate face un act in care sotia sa apara si ea coproprietar. Va multumesc ! Vlad Marton
Soția supraviețuitoare îl moștenește pe soțul decedat, și nu o poate nimeni scoate din casă câte zile are de trăit.

Deci, dacă plecați dvs înaintea ei din acestă lume, soția vă moștenește, și în plus beneficiază de habitație viageră în acel imobil.

Puteți să-i faceți la Notar și un testament.
Dapix, utilizator
Multumesc !
În mod normal, daca lăsați lucrurile asa, la decesul dvs, apartamentul se va împărți în cote egale între mama si soția dvs (inteleg ca nu aveti copii și nici frati/surori).
Prin urmare, soția dvs va deveni coproprietar, iar în această calitate, va avea dreptul să locuiască în imobil.
Puteti sa schimbați aceasta situatie, lasandu-i soției un testament. Însă, mama dvs este moștenitor rezervatar. Asta înseamnă că dacă la acel moment va fi în viața, poate solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale de 1/4.
Multumesc ! Am intrebat de coproprietate pentru ca intotdeauna cand ne-am schimbat Cartile de Identitate, a trebuit sa merg si eu la Politie impreuna cu ea, ca proprietar al apartamentului. Intr-adevar nu mai am frati, surori sau copii, singurele rude pe care le mai am sunt niste veri de gradul 1. Iar in privinta mamei, nu-mi mai fac griji deoarece are 95 de ani iar sotia e cu 8 ani mai tanara ca mine. :-) (Eu am 70)
Daca decedati inainte de sotie, mama dvs va deveni coproprietar daca nu va fi decedata la data aia,, iar pe dansa, nu o mosteneste sotia dvs, ci acei veri.
Deci, ati pute asa va faceti griji, ca nu stiti sigur ca mama va deceda inaintea dvs cum ar fi firesc, Faceti un testament prin care lasati tot ap, sotiei, cu drept de abitatie viager pt mama intr-o camera.
gi-jane2, moderator