Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acces in imobil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acces in imobil

Am depus divortul si inca nu s-a stabilit primul termen. Din cauza situatiilor foarte tensionate am plecat din casa, bun propriu al meu dinainte de casatorie, casa in care locuieste momentan sotia.
In conditiile in care a schimbat yalele, din pura razbunare, eu cum pot intra in imobil, in mod legal, sa-mi recuperez anumite bunuri proprii?
Exclus un dialog amiabil cu sotia.
Care ar fi pasii legali de urmat? Plangere penala si apoi evacuare?
Va multumesc!
Puteti obtine pe cale de ordonanță președințială bunurile personale!
Practica nu este unitară, însă dacă bunul este înscris în cartea funciară drept locuința familiei, evacuarea în principiu o puteți obține după divorț și partaj și nici nu puteți face acte de dispoziție asupra imobilului, de vreme ce prin cererea de evacuare nu se stabileşte calitatea de bun personal al imobilului (la partaj se va stabili)!
Nu cred ca a facut ea vreo modificare in CF.
In CF sunt trecut unic propietar.
Din moment ce casa e a dumneavoastră dinainte de căsătorie solicitați în instanta evacuarea ei și despăgubire pentru lunile în care din cauza sicanelor nu ați putut folosi spațiul personal.
Nu trebuie sa așteptați divorțul sau finalizarea partajului.
Sau mergeți acolo și dacă nu va permite accesul în proprietate solicitați ajutorul politiei.
Mergeți cu executor judecătoresc sa faceți inventarul tuturor lucrurilor din apartament. Probabil sa strice și sa înstrăineze multe în aceasta perioada.
Prin ordonanță președențiala, cu un avocat bine pregătit în câteva luni o scoateți din casa.
When, utilizator
Va multumesc mult pentru raspunsuri!