Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal la prima abatere pentru alcolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal la prima abatere pentru alcolemie

Bună ziua, va rog frumos dacă mă puteți ajuta, soțul meu a plecat cu mașina băut (doar bere dar cantitate mai mare) a fost oprit de organul poliției având o alcolemie de 0,83 (la fiola) a fost foarte colaborant cu poliția, ajungând la secție dandului o cafea înainte de a face analizele la sange, încă nu se stiu rezultatele testului de alcolemie in sânge în schimb i să ridicat permisul pe foaia care iau dat o scrie dată de 15/05/2020 și de fapt să întâmplat pe data de 16/05/2020 nu stim care au putea fi consecințele, dacă ne puteti ajuta, ce pedeapsa ii se poate aplica(ridicarea permisului definitiv, pedeapsa cu pușcărie, o simplă amendă...).
Mulțumim frumos.
Are sansa sa scape de inchisoare.
Isi poate angaja avocat daca vrea sa se apere.
Buna ziua,
Avand in vedere ca a fost cooperant si ca a recunoscut fapta poate sa i se dea cu suspendare.
S-ar putea sa ramana defnitiv fara permis.
Angajati-va urgent avocat.
Alcoolemia in sange s-ar putea sa iasa spre 1,7 asa caaaaaaaaaaaaaaaaa
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc frumos, știți dacă își poate pierde permisul definitiv.multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Are sansa sa scape de inchisoare.
Isi poate angaja avocat daca vrea sa se apere.

Daca o sa fie trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Cat dureaza cercetarile in dosarul penal, are dreptul de conducere suspendat. In functie de situatia de fapt, se solicita calculul retroactiv al alcoolemiei.
Pentru celeritate si pentru o aparare eficenta, sa isi angajeze avocat specializat in astfel de cauze si sa stabilieasca impreuna strategia apararii.
Daca nu este recidivist, are sanse la o solutie care sa nu presupuna condamnarea.
Multumesc

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca o sa fie trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Cat dureaza cercetarile in dosarul penal, are dreptul de conducere suspendat. In functie de situatia de fapt, se solicita calculul retroactiv al alcoolemiei.
Pentru celeritate si pentru o aparare eficenta, sa isi angajeze avocat specializat in astfel de cauze si sa stabilieasca impreuna strategia apararii.
Daca nu este recidivist, are sanse la o solutie care sa nu presupuna condamnarea.