Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Subventii
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Subventii

Firma are obiect de activitate fabricarea altor articole de imbracaminte, a semnat un acord pentru finanțare în baza H.G. nr.332/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru sprijinirea investițiilor care promoveazã dezvoltarea regionalã prin crearea de locuri de munca, acordul a fost semnat in 2018, schema de ajutor a inceput din luna mai 2018, se acorda 50% din salarii. Bani s-au incasat in aprilie 2020 pentru perioada mai 2018 - decembrie 2019. Va rog sa mimi spuneti daca sunt corecte urmatoarele inregistrari:
1) primirea subventiei 23.04.2020
5121 = 4551 300.000 lei
2) inregistrare subventie 23.04.2020
4551 = 4752 300.000 lei (nu stiu daca este corect 4752, bani sunt un ajutor de stat pentru cheltuieliile cu salariile)

3) Inregistrarea subventiei pe venituri 23.04.2020
4752 = 7414 300.000 lei (aceasta suma se inregistreaza toata pe anul 2020 chiar daca a fost aferenta cheltuililor cu salarii pentru 2018 si 2019? , venitul il voi inregitra acum?
Firma a accesat si masura POR 2.1 A, 200.000 euro, dar pentru aceasta masura am inregistrat subventia pe masura amortizarii dar nu stiu cum sa fac pentru acest ajutor de stat, cheltuiala a fost in 2018 si 2019 iar venitul 2020.
Va multumesc!

Buna ziua,
Nu se inregistreaza pe venituri in anul 2020. Subvențiile acordate pentru acoperirea anumitor cheltuieli trebuie recunoscute la venituri în aceeași perioadă ca și cheltuiala aferentă. Initial se inregistra contractul de finantare (4451 = 472 cu valoarea estimata a contractului de finantare) si in fiecare luna , la sfarsitul acesteia , se inregistrau pe venituri subventiile corespunzatoare cheltuielilor cu salariile realizate ( 472 = 7414 , cu 50% din cheltuielile cu salarii , conform contractului de finantare); la fel si in 2019 , in fiecare luna . La sfarsitul anului 2019 (sau de fiecare data cand se intocmeau cererile de rambursare) se efectua si regularizarea sumelor din contul 4451, urmand ca in anul 2020 sa se faca doar incasarea efectiva a subventiei (5121 = 4451 ).
Avand in vedere inregistrarile prezentate de dvs , in anul 2020 trebuie sa inregistrati regularizarile prin contul 1174 -Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile si sa corectati declaratiile fiscale aferente fiecarui an (acolo unde este cazul).