avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... putin ajutor va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

putin ajutor va rog

tata a decedat la sfarsitul lui august, anul acesta, si vreau sa deschid succesiunea pt un apartament si un autoturism
mostenitori sunt: mama, eu si sora mea
intrebare: eu si cu sora mea vrem sa cedam dreptul de mostenire in cazul apartamentului in favoarea mamei, iar in vazul autoturismului, mama si sora mea, cedeaza in favoarea mea
se poate face succesiunea in aces mod?
multumesc
Cel mai recent răspuns: arua , utilizator 09:27, 28 Decembrie 2009
buna seara!
ceea ce doriti dvs este paratajarea bunurilor de o anumita maniera.
acest lucru va fi posibil dupa dezbaterae succesiunii!
in primul rand multumesc pt promptitudinea raspunsului
azi, am fost la biroul notarial, doream sa deschid succesiunea, luna aceasta sa rezolv problema autoturismului, iar luna urmatoare sa rezolv si problema apartamentului
repet, masina pe mine (mama si sora cedeaza in favoarea mea) - luna aceasta, apartamentului pe mama (eu si sora cedam in favoarea mamei) - luna ianuarie
raspunsul notarului: daca deschid succesiunea pe mine, atunci, luna urmatoare cand voi dori sa fac la apartament, va trebui sa fac tot pe numele meu ....
:)
nu este asa.
odata acceptata succesiunea ea se accepta cu tot.
nu s epot accepta o parte din bunurile succe, iar la cealalta parte sa se renunte.
ori accepti tot, ori renunti la tot!
puteti dezbate in prima instanta pe o parte din bunurile din masa succ, le puteti partaja.
ulterior puteti suplimenta acel CM cu alte bunuri care ar mai exista in masa succ.
pt imobil insa va pun in vedere ca pt a-l putea partaja tb sa existe cadastru+intabulare.
deci, in traducere libera, ar fi cam asa: ori renunt la tot (imobil+autoturism), ori accept tot ...
e greu pt noi ... muritorii de rand #-o
P.S. multumesc inca odata pt promptitudine =D>
Ultima modificare: Luni, 14 Decembrie 2009
duma_alexandru, utilizator
:))
nu a fost greu deloc!

Alte discuții în legătură

Dezbatere de mostenire Doru luyzz Doru luyzz buna ziua parinti mei au detinut in proprietate o casa. recent mama mea a murit iar tatal meu doreste sa cedam in favoarea lui. noi cei 2 \"copii\":D ... (vezi toată discuția)
Succesiune blonzi blonzi Buna ziua,de curand a murit socrul meu si as vrea sa fac succesiunea .Ei sunt patru frati si mama soacra,unul din frati a spus ca el doreste parte din ... (vezi toată discuția)
Succesiune 3my 3my buna ziua. am o problema : tatal meu a murit acum 2 ani si ceva. mai am o sora , iar mama acum traieste cu alt barbat . noi, copii suntem plecati in ... (vezi toată discuția)