avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli transport salariat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli transport salariat

Am primit pentru transportul salariatului de la domiciliul sau la locul de munca:
-bilete de calatorie microbuz
- bon fiscal microbuz si
-bon fiscal taxi
1 sunt documente justificative de inregistrare in contabilitate ?
2 sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit?
3 TVA din aceste documente poate fi dedusa?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 21:59, 15 Decembrie 2009
1. DA
2. DA
3. NU
utilizati ordinul de deplasare si mentiune in regulamentul de ordine interioara sau contractul colectiv de munca in cadrul unitatii prin care este asigurat transportul salariatilor la si de la locul de munca
Dar nu sunt cheltuieli de deplasare in interesul serviciului ,sunt doar cheltuielile
de deplasare ale salariatului de la domiciliu la firma.Este obligatorie existenta unui abonament , facturi?
In conditiile in care administratorul prin rezolutie accepta achitarea c-val transportului salariarilor si prevedere in Regulamentul intern oblig angajatorului. Daca obtineti abonament implicit obtineti si factura.
tatiana1 a scris:

Am primit pentru transportul salariatului de la domiciliul sau la locul de munca:
-bilete de calatorie microbuz
- bon fiscal microbuz si
-bon fiscal taxi
1 sunt documente justificative de inregistrare in contabilitate ?
2 sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit?
[...]


Trebuie sa ne spuneti: in ce calitate ati primit acele documente? Din context presupun ca lucrati in compartimentul financiar-contabil al firmei. Daca presupunerea mea e adevarata trebuie sa ne specificati: exista o decizie legata de decontarea transportului salariatilor de la domiciliu la locul de munca?
tatiana1 a scris:

Am primit pentru transportul salariatului de la domiciliul sau la locul de munca:
-bilete de calatorie microbuz
- bon fiscal microbuz si
-bon fiscal taxi
[...]
3 TVA din aceste documente poate fi dedusa?


Nu, TVA nu se deduce de pe acest tip de documente care pentru alte impozite pot fi deductibile.

Alte discuții în legătură

Cheltuiala deductibila - bon de taxi Soonia Soonia Buna ziua Vreau sa va intreb ce se intampla cu bonurile de taxi, se pot introduce in registru de casa ca si cheltuiala deductibila? Mi s-a zis ca doar ... (vezi toată discuția)
Decontare bilete transport/deplasare administrator dona77 dona77 In cazul unui SRL cu administrator unic, fara angajati (si fara contract de angajare administrator), acesta isi poate deconta pe firma biletele de transport ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal - pfa Gabisc Gabisc Bonurile fiscale pot fi inregistrate ca documente fiscale pt inregistrarea in contabilitatea PFA-ului. Ma refer la cazurile in care nu primesti factura ... (vezi toată discuția)