Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli transport salariat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli transport salariat

Am primit pentru transportul salariatului de la domiciliul sau la locul de munca:
-bilete de calatorie microbuz
- bon fiscal microbuz si
-bon fiscal taxi
1 sunt documente justificative de inregistrare in contabilitate ?
2 sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit?
3 TVA din aceste documente poate fi dedusa?
1. DA
2. DA
3. NU
utilizati ordinul de deplasare si mentiune in regulamentul de ordine interioara sau contractul colectiv de munca in cadrul unitatii prin care este asigurat transportul salariatilor la si de la locul de munca
Dar nu sunt cheltuieli de deplasare in interesul serviciului ,sunt doar cheltuielile
de deplasare ale salariatului de la domiciliu la firma.Este obligatorie existenta unui abonament , facturi?
In conditiile in care administratorul prin rezolutie accepta achitarea c-val transportului salariarilor si prevedere in Regulamentul intern oblig angajatorului. Daca obtineti abonament implicit obtineti si factura.
tatiana1 a scris:

Am primit pentru transportul salariatului de la domiciliul sau la locul de munca:
-bilete de calatorie microbuz
- bon fiscal microbuz si
-bon fiscal taxi
1 sunt documente justificative de inregistrare in contabilitate ?
2 sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit?
[...]

Trebuie sa ne spuneti: in ce calitate ati primit acele documente? Din context presupun ca lucrati in compartimentul financiar-contabil al firmei. Daca presupunerea mea e adevarata trebuie sa ne specificati: exista o decizie legata de decontarea transportului salariatilor de la domiciliu la locul de munca?
tatiana1 a scris:

Am primit pentru transportul salariatului de la domiciliul sau la locul de munca:
-bilete de calatorie microbuz
- bon fiscal microbuz si
-bon fiscal taxi
[...]
3 TVA din aceste documente poate fi dedusa?

Nu, TVA nu se deduce de pe acest tip de documente care pentru alte impozite pot fi deductibile.