Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa infiltrata apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa infiltrata apartament

Buna ziua!

Stam la etajul 1 intr-un apartament, iar etajul 2 este un etaj retras, adica vecinii de sus au terasa mare. Au fost cateva zile mai ploioase si am constatat ca s-a infiltrat apa (au aparut pete galbene) in partea de sus a peretilor care au contact cu exteriorul. As fi interesata sa stiu daca vecinii de sus ar trebui sa ia masurile necesare in hidroizolarea terasei (nu au gresie, doar ceva gazon artificial) sau ar trebui contactat constructorul, fiind un bloc nou (noi am cumparat apartamentul de nou in 29.03.2018). Sau cum ar trebui sa procedam?

Multumesc!
Roxana
RoxanaCio, utilizator
Bună seara,

Având în vedere ca blocul este nou nu ar trebui sa apară astfel de probleme. Eu va sfătuiesc sa contactați vânzătorul și sa ii solicitați sa va repare prejudiciul suferit. Acele pete galbene au apărut din cauza unor vicii ascunse ale apartamentului pe care dumneavostră nu ați avut cum sa le cunoașteți la momentul cumpărării apartamentului. Acesta din urma, la rândul lui, va putea contacta firma de construcții pentru repararea prejudiciului.
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
Initial verificati daca vanzatorul a vandut bunul imobil cu garantie
Daca vanzatorul si-a asumat responsabilitatea sa remedieze in perioada de garantie eventualele deficiente,notificati-l oficial cu obligatia remedierii deficientei
Pe viitor pentru a indeparta situatii neplacute analizati oportunitatea asigurarii facultative a apartamentului situatie in care eliminati stresul cu demersuri catre terti
Bună ziua!!!Și eu am o problemă similară din construcția blocului.Blocul este din 2015.Eu locuiesc la etajul 3 și toți vecinii de sub mine până la subsol,în colțul bucătăriei unde este coloană comună au infiltrații de apă.Eu am spart peretele la mine și nu apare nici o țeavă sau cot care sa fie prins de coloană,adică țeavă de scurgere de la bucătărie.La mine este uscat.Problema le a apărut în 2017.Eu am avut apa închisă,deoarece eram plecata din tara in perioada 2015-2018,și consumul meu per total era de 4 metri apa.Nu avem planul țevilor de la bloc.Eu i am spus președintelui blocului , că veste de datoria asociației sa se ocupe,dar el spune că eu ar trebui.De vreme ce eu nu am nici o țeavă la vedere că sa îmi dau seama că este de la mine,cum ar trebui rezolvată treaba???Problema se afla intre etaje.Eu nu cred că acea coloană este formată dintr o singura bucată ,cât are blocul,adică șase etaje și subsol.Intre etaje se afla imbinarile.Ma întreb Intr un final cine ar trebui sa se ocupe.Se știe că blocul are foarte multe probleme din construcție.
Dacă de la tine în jos toți sunt cu pereții umezi, la tine e problema! Ai văzut apă să curgă la deal? Niciodată! Coloana fiind a tuturor, toată lumea plătește pentru reparații, dar, fiind la tine în apartament, e cutuma ca fiecare să-și repare defecțiunea de la el din casă.
Din ce ai scris reiese că e o coloană de scurgere a apei de ploaie. Am pățit ceva similar. S-a lucrat la izolația acoperișului, muncitorii au fost neglijenți cu pietrișul de pe bloc, pietrișul a pătruns în scurgere și aceasta s-a înfundat parțial la un cot din subsol. Când a plouat mai serios, coloana s-a umplut de apă până la etajul 3. Acolo, fiind dopul de vizitare neetanș a refulat și a inundat pe toată lumea până la subsol. S-a observat de unde e problema pentru că de la un metru deasupra pardoselii omului peretele era ud.
Revenind la tine.
Dacă la tine e uscat și la cei de sub tine e ud, la tine e scurgerea. Fiecare trebuie să-și rezolve problema spre cel de jos, adică cel de la 3 înlocuiește țeava de la el prin plafon spre cel de la 2, cel de la 2 spre cel de la 1, etc. Repet, cheltuielile la părțile comune sunt comune, adică toată lumea plătește reparația, materiale și manopera.

Roxana51 a scris:

Bună ziua!!!Și eu am o problemă similară din construcția blocului.Blocul este din 2015.Eu locuiesc la etajul 3 și toți vecinii de sub mine până la subsol,în colțul bucătăriei unde este coloană comună au infiltrații de apă.Eu am spart peretele la mine și nu apare nici o țeavă sau cot care sa fie prins de coloană,adică țeavă de scurgere de la bucătărie.La mine este uscat.Problema le a apărut în 2017.Eu am avut apa închisă,deoarece eram plecata din tara in perioada 2015-2018,și consumul meu per total era de 4 metri apa.Nu avem planul țevilor de la bloc.Eu i am spus președintelui blocului , că veste de datoria asociației sa se ocupe,dar el spune că eu ar trebui.De vreme ce eu nu am nici o țeavă la vedere că sa îmi dau seama că este de la mine,cum ar trebui rezolvată treaba???Problema se afla intre etaje.Eu nu cred că acea coloană este formată dintr o singura bucată ,cât are blocul,adică șase etaje și subsol.Intre etaje se afla imbinarile.Ma întreb Intr un final cine ar trebui sa se ocupe.Se știe că blocul are foarte multe probleme din construcție.

eugenoctavian1968, utilizator