Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN vanzare aparatura cosmetica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN vanzare aparatura cosmetica

De ce cod CAEN este nevoie pentru a vinde catre persoane juridice sau PFA aparatura cosmetica (provenita din achizitie intracomunitara sau import sau furnizor roman)?
Buna ziua
Exista 2 situatii distincte:

1. In cazul in care nu detineti un magazin, se va folosi cod CAEN
4618 Intermedieri în comerţul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata în nume propriu, vezi 462 la 469
-vânzări cu amănuntul făcute de comisionari, vezi 4799
-activităţi ale agenţilor de asigurări, vezi 6622
-activităţi ale agenţilor imobiliari, vezi 6820

2. In cazul in care detineti un magazin, se va folosi:
4778 Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
Această clasă include:
-vânzarea cu amănuntul a echipamentelor fotografice, optice şi de precizie
-activitatea opticienilor
-vânzarea cu amănuntul a suvenirurilor, articolelor de artizanat şi religioase
-activităţile galeriilor de artă
-vânzarea cu amănuntul a combustibililor, gazului îmbuteliat, cărbunilor şi lemnelor pentru uzul în gospodărie
-vânzarea cu amănuntul a armelor şi muniţiilor
-vânzarea cu amănuntul a timbrelor şi monedelor
-serviciilor de comerţ cu amănuntul ale galeriilor comerciale de artă
-vânzarea cu amănuntul a produselor nealimentare, n.c.a.

Desigur, puteti opta si pentru un magazin online:
4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Această clasă include comerţul cu amănuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumpărătorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informaţiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate şi face comanda prin poştă, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achiziţionate pot fi descărcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin comandă poştală
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin Internet, pe bază de comandă

Această clasă include de asemenea:
-vânzarea directă prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitaţii cu amănuntul pe Internet

Va multumesc pentru raspuns. Care ar fi diferenta dintre intermedieri si comert cu ridicata? Am mai gasit in CAEN codurile 4669 - Comert cu ridicata al altor masini si echipamente si 4690 - Comert cu ridicata nespecializat. Acestea au vreo legatura cu tipul de comert mentionat de mine mai sus?