Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti daca in cazul functionarilor publici cu aceleasi drepturi si obligatii si care lucreaza in schimburi, seful nemijlocit ii planifica in mod nejustificat sa lucreze spre exemplu doar sch. I sau doar sch. II, este discriminare si daca da ce trebuie facut si ce consecinte ar putea fi.
Va multumesc.
s.sttefan, utilizator
In cadrul relaţiilor de muncă funcţionează principiul egalităţii de tratament faţă de toţi salariaţii şi angajatorii.

Este considerată contravenție discriminarea în muncă a unei persoane pe motiv că aparține unei anumite rase, naționalități, etnii, religii, categorii sociale sau unei categorii defavorizate ori din cauza convingerilor, vârstei, sexului sau orientării sexuale. Interdicția la discriminare se aplică atunci când vine vorba de:
- încheierea, suspendarea, modificarea sau încetarea raportului de muncă;
- stabilirea și modificarea atribuțiilor de serviciu, a locului de muncă sau a salariului;
www.avocatnet.ro/articol_536...

In acest caz, puteti sesiza Inspectia Muncii si/sau CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii pentru discriminare.
Bună ziua,

Vorbim despre tratamentul special sau preferențial care contravine legii atunci când este legat de practici discriminatorii.

Trebuie sa demonstrați faptul ca, într-adevăr, este vorba de o discrimare pentru unul dintre motivele prevazute în legislatie: pe motive de vârstă, sex, handicap, origine etnică sau rasială, religie sau convingeri și orientare sexuală.

În acest caz, puteți depune o plângere la Inspecția Teritoriala a Muncii. Important este sa nu depuneți aceasta petiție anonima, iar angajatorul va putea răspunde contravențional (amenda, avertisment).

Editat: citare mesaj in intregime
Cornel Vasile, Consilier juridic