Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuitate la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuitate la locul de munca

Buna ziua! In urma somajului tehnic care a durat din 23 martie-4 mai 2020, vreau sa stiu daca angajatorul are sau nu obligatia de a ma pastra angajat timp de minim 6 luni de la reluarea activitatii. Multumesc.
Bună seara,

Confirm legislației actuale (Codul Muncii) o astfel de obligație nu exista în sarcina angajatorului.
Într-adevăr, exista un articol în forma inițială a OUG 30/2020 care impunea aceasta obligație în sarcina angajatorului, însă s-a renunțat la acest articol atunci când a fost publicata ordonanta în Monitorul Oficial.
Angajatorul nu are obligatia de a va pastra angajat timp de minim 6 luni de la reluarea activitatii. dupa terminarea perioadei de somaj tehnic.