avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Unde gasesc datele de trecut în declaratie unica, în ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Unde gasesc datele de trecut în declaratie unica, în Saga PS?

Sunt PFA în regim real, plătitor de TVA.
Am introdus în Saga PS facturile, și am depus declarații pe 2019 (300, 390, 394).
Acum, trebuie să depun declarația unică, dar nu știu de unde să iau datele pentru venituri/cheltuieli.
Trebuie să specific și plățile pentru facturi? (chitanțe, extras de cont, etc)? Nu știu în ce meniu să le specific.
Am înțeles că va trebui întâi să introduc registru de casă, sau registru de evidență fiscală. Îmi poate spune cineva în ce meniu introduc registru de casă? Vreau în final să am veniturile și cheltuielile automat din Saga pentru a completa declarația unică
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: han_sollo , utilizator 09:30, 30 Mai 2020
Sper ca totuși ai introdus in SagaPS toate achizițiile de bunuri și servicii ce sunt necesare activității PFA.
Operezi si plățile pentru aceste cheltuieli, prin casa/banca.
Nu uita sa validezi toate intrările și ieșirile.
După ce termini, mergi la Închidere an si acolo generezi închiderea; acolo apar veniturile si cheltuielile, iar la final venitul net.
Tot pe acolo se generează si o situație detaliata.
Încearcă totuși sa te uiți in manualul Saga. Este pe la meniul Help...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare plata factura in eur sevenx sevenx Buna ziua, Va rog sa ajutati un incepator...in conta si SAGA. In Dec 2012 am primit o factura de la un furnizor din EU in EUR. Am inregistrat-o in SAGA cu ... (vezi toată discuția)
Program saga- cont 542 aura.radulescu aura.radulescu Buna seara! Lucreaza cineva in Saga C? Cum se inregistreaza o factura de furnizori platita cu avans de trezorerie? Inregistrarile pe care le vreau cu aceasdta ... (vezi toată discuția)
Inregistrare cheltuieli utilitati - contract comodat pfa adri_d adri_d Buna ziua. Am doua nelamuriri: 1. Prima legata de inregistrarea utilitatilor pentru un PFA care are incheiat contract de comodat pentru 30% din spatiu. Pana ... (vezi toată discuția)