Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum va proceda angajatorul ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum va proceda angajatorul ?

Hristos a înviat !

În urma inventarierii anuale la bibliotecă,
comisia de inventariere a constatat
lipsa unor bunuri din Fondul documentar închis biblioteca,
adică a unor bunuri de Tezaur.

Vă rugăm mult să ne dați un sfat:
- cum va proceda angajatorul în acest caz ?
Care sunt etapele care trebuie parcurse ?
Este vorba cumva si despre o fapta penal /infractiune,
daca este vorba despre bunuri tezaur ?
oanaportar, utilizator
Gestionarul a Raspuns la intrebarile puse de Comisia de inventariere asa:

1. - că nu poate sa faca explicatii suplimentare la situatia lipsurilor;

2. - că la primul Inventar /2009, pentru care a semnat Listele de inventar,
cartile respective erau depozitate separat de bunurile comune,
impreuna cu restul bunurilor culturale mobile, care fac obiectul Fondului Documentar;
pe Listele comisiei de inventariere, eliberate de contabilitate,
figurau si volumele respective,
asa ca a semnat si pentru ele ca parte a Fondului Documentar;
gestionarul mai spune ca numarul de fond comun a fost anulat formal in anul 2009
si ca, in acelasi an, pe carti a fost trecut numarul de Fond Documentar;

3. - nu a sesizat conducerea in scris, dar a informat verbal;

4. - nu dispune de alte documente,
dovada anularii numerelor de fond comun
si a consemnarii numerelor de Fond Documentar
o reprezinta semnatura presedintelui comisiei de inventariere din anul 2009.

In concluzie:

1. - tot ce s-a petrecut a fost tocmai in anul 2009.
Avand in vedere cum a procedat comisia /2009,
acum gestionarul mai poate fi vinovat ?
Daca nu a facut scris /2009 sau /si nu a scris
in Declaratia de la inceputul inventarierii /2020,
acum gestionarul mai poate fi vinovat ?

2. - ce fel de fapta poate fi pentru gestionar ?
fapta penala sau neglijenta ?
sau poate fi o alta fapta ?

3. - cum va fi gestionarul vinovat sau
cum se va stabili ca gestionarul este vinovat ?
Acum, ar fi prea tarziu sa fie cercetat disciplinar ?

4. - va trebui sa i se ia gestiunea ?