Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dovezi facebook
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dovezi facebook

Buna ziua. Daca vreau sa reclam o persoana care m-a santajat, hartuit si m-a amenintat ca le arata prietenilor mei, poze compromitatoare cu mine, pot sa o fac cu SS ( screenshot-urile din conversatia noastra de pe facebook). Am facut prostia sa sterg conversatia cu el, dar inainte de asta am facut ScreenShot la mesajele lui cand ma ameninta si santaja. Conversatia nu o mai am, doar screenshoturile.

Dupa o discutie cu el, nu vrea sa recunoasca nimic, sa se dea de gol. eu conversatia n-o mai am, probabil nici el. Ce pot face in cazul asta? Pot sa dovedesc ca m-a santajat cu pozele pe care le am?
Alte persoane mi-au spus ca nu are rost, deoarece oricine poate edita o poza sa para ca mesajele au fost trimise de catre mine, sau ca am vrut eu de fapt sa i fac rau. Deci lipsa conversatiei de pe messenger inseamna ca nu am nici o dovada?

PS: Un prieten mi-a aratat in 10 minute, cum poate sa faca o poza fake in care sa-mi apara numele, poza...etc de pe messenger cu niste mesaje amenintatoare la adresa cuiva ( cineva fictiv) pentru a ma convinge ca dovezile pe care le am nu sunt indeajuns, deoarece nu mai am conversatia, iar suspectul ar putea spune oricand ca-l acuz de ceva ce nu este adevarat, si sa ma acuze de calomnie si defaimare.
Multumesc.
Radu123x, utilizator
Mergeti la politie si faceti plangere penala. Captura de ecran este un inceput. Conversatia se poate recupera. Se pot administra si alte probe ca sa dovediti plangerea.
Angajati un avocat, o sa va fie mult mai usor.