Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Risc maternal

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: am o angajata care este insarcinata in 14 saptamani si care in afara de firma mea, mai lucreaza si la un al doilea job. Datorita riscurilor pe care le are acolo, ea doreste sa intre in concediu de risc maternal dar doreste sa continue activitatea la firma mea deoarece lucreaza de acasa si nu e supusa riscului maternal. Va rog sa imi raspundeti daca e legal sa o pastrez ca angajata sau trebuie sa intre si la firma mea in concediu de risc maternal? Va multumesc
Nu aveti de unde sa stiti ca este in concediu de risc maternal daca nu va aduce concediul medical.
Pai nu este inca in concediu, ea urmeaza sa intre. Ma interesa daca poate ramane in continuare angajata la mine. Oricum, multumesc pentru raspuns

Iulian Manea a scris:

Nu aveti de unde sa stiti ca este in concediu de risc maternal daca nu va aduce concediul medical.

In opinia mea,poate sa ramana in continuare angajata.

Va multumesc pentru raspuns! Multa sanatate!
Cornel Vasile a scris:

In opinia mea,poate sa ramana in continuare angajata.

Buna ziua. Ma aflu in aceiasi situatie. Ati aflat cumva, este legal sa apara in co de risc intr-o parte si in alta sa apara la lucru? Multumesc