avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Risc maternal

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: am o angajata care este insarcinata in 14 saptamani si care in afara de firma mea, mai lucreaza si la un al doilea job. Datorita riscurilor pe care le are acolo, ea doreste sa intre in concediu de risc maternal dar doreste sa continue activitatea la firma mea deoarece lucreaza de acasa si nu e supusa riscului maternal. Va rog sa imi raspundeti daca e legal sa o pastrez ca angajata sau trebuie sa intre si la firma mea in concediu de risc maternal? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:35, 15 Martie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti de unde sa stiti ca este in concediu de risc maternal daca nu va aduce concediul medical.
Pai nu este inca in concediu, ea urmeaza sa intre. Ma interesa daca poate ramane in continuare angajata la mine. Oricum, multumesc pentru raspuns

Iulian Manea a scris:

Nu aveti de unde sa stiti ca este in concediu de risc maternal daca nu va aduce concediul medical.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In opinia mea,poate sa ramana in continuare angajata.

Va multumesc pentru raspuns! Multa sanatate!
Cornel Vasile a scris:

In opinia mea,poate sa ramana in continuare angajata.

Buna ziua. Ma aflu in aceiasi situatie. Ati aflat cumva, este legal sa apara in co de risc intr-o parte si in alta sa apara la lucru? Multumesc

Alte discuții în legătură

Bună seara! as dori sa mă ajutați cu următoarea speță: ... Câtă Mandică Câtă Mandică Bună seara! As dori sa mă ajutați cu următoarea speță: exista posibilitatea ca angajatorul sa refuze intrarea în concediu de risc maternal, oferind ... (vezi toată discuția)
Risc maternal Life3 Life3 Buna ziua ,am intampinat si eu o problema la locul de munca legat de concediul de risc maternal , având în vedere că firma nu este de acord cu riscul ... (vezi toată discuția)
Concediu medical pentru risc maternal la doua locuri de munca ionela11 ionela11 Am o cunostinta care lucreaza la doua firme (la una cu norma intreaga si la alta cu jumatate de norma). Locul de munca cu norma intreaga presupune deplasari ... (vezi toată discuția)