Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copil

Ce sanse poate avea un tata sa obtina custodia copilului in situatia urmatoare: Este vorba despre un cuplu care nu locuia impreuna, iar copilul a aparut accidental. Copilul nascut are acum 7 luni, este recunoscut de tata, iar in urma cu vreo 2 luni a avut loc casatoria, insa doar pentru binele copilului. Relatia nu a mers bine intre cei doi inca de la inceput, insa acum certurile s-au accentuat. Mama nu se ocupa deloc de treburile gospodaresti, nu se trezeste noaptea sa ingrijeasca copilul, aceste lucruri facandu-le tatal. Tatal sustine financiar familia, mama jigneste tatal si are pretentii materiale exagerate din partea tatalui. Este de fapt o nepotrivire de caracter intre cei doi, insa mama nu accepta solutia divortului, iar tatal se teme ca-si va pierde dreptul de a ingiji copilul. Poate sa obtina custodia tatal? Sau chiar daca mama o va obtine, poate tatal sa obtina dreptul de a avea grija de copil jumatate din timp? Multumesc
ContSters21422, utilizator
Si drept sa-ti spun, eu consider ca spre binele copilului, dupa divort custodia ar trebui sa fie comuna.
~ Conținut șters la cerere ~