Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Tutun vrac
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Tutun vrac

Buna seara!
In decursul anului 2019 am cumpărat de pe olx.ro 3 kg de tutun vrac pentru mine si sotie, mentionez ca de fiecare data am comandat 1kg/ comandă.
Saptamana aceasta, mai exact pe 28.05.2020 am primit o citatie de la Politie, in care sunt citat ca martor cf. art.452 al 1 lit h din legea 227/2015.
Intrebarea este de ce?
La ce sa ma astept?
Am tot citit ca, cumparatorul suporta acciza, pai eu doar l-am cumpărat nu l-am produs si comercializat? Ce raspundere are cumparatorul?
Va rog un raspuns!
O seara buna!
Bună ziua.
Acesta este conținutul articolului în baza căruia se desfășoară cercetări:

Constituie infracțiuni următoarele fapte: deținerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit prezentului titlu, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 10.000 țigarete, 400 țigări de foi de 3 grame, 200 țigări de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, alcool etilic peste 40 litri, băuturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare peste 300 litri, băuturi fermentate, altele decât bere și vinuri, peste 300 litri;

Am evidențiat în text ceea ce vă poate afecta situația juridică. Dacă ați deținut la un moment dat mai mult de 1 kg tutun vrac nemarcat, vă încadrați în prevederile legale arătate mai sus.

Cu respect,

Av. Mihai Gaita
"Dacă ați deținut la un moment dat mai mult de 1 kg tutun vrac nemarcat, vă încadrați în prevederile legale arătate mai sus."
Nu inteleg!
Am facut 3 comenzi pentru mine si sotie de cate 1 kg tutun la intervale de cateva luni!
Niciodata n-am detinut mai mult de 1 kg in acelasi timp.
Constituie infracțiune?
Va multumesc pentru promptitudine!
Am cumparat si eu Tutun vrac la Galeata si Punga de pe site-ul asta [ link extern ] /.
Am 1kg dar il arunc, nu stiam ca nu am voie
Pot patii ceva??? Nu am citit nicaieri ca nu am voie sa cumpar tutun vrac la galeata
Eu am cumparat Tutun firicel la Galeata si Punga de pe:
[ link extern ] /
sunt multumit si nu am avut probleme momentan cu legea... sper ca nu o sa am
salut, eu sunt multumit de pe siteul asta: [ link extern ] /
Comand Tutun la Galeata si Punga de vreo 3 ani de la ei.

Dar daca vine politia la mine pot pati ceva ?