Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsa criterii la concedierea colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsa criterii la concedierea colectiva

Buna ziua
Un angajator doreste sa faca concedieri colective, cu respectarea tuturor prevederilor legale. In notificarea catre sindicat, trebuie inclus si un criteriu pentru ordinea de departajare. Desi angajatorul are ccm, nu are inclus in ccm decat criteriul evaluarii profesionale si nu alte criterii de departajare. In aceste conditii, poate aplica si alte criterii la concedierea colectiva: abateri disciplinare, varsta pensionare, etc?

Multumesc
Florescu Madalina, utilizator
In opinia mea, nu se pot aplica decat criteriile avute in vedere, potrivit contractului colectiv de munca, pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere.