Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In ce context se poate obține ordonanța ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In ce context se poate obține ordonanța președințială acord suplinire părinte pentru a părăsi țara cu un minor de 3 ani ?

Buna ziua ! Iubitul meu a trecut print-un divort care s-a încheiat cu custodie comuna , domiciliu la mama , pensie alimentara și program de vizita pt el . Deși pana sa iasă hotărârea , mama fetei nu l-a lăsat pe iubitul meu ( tatăl fetei) sa o vadă și sa petreacă timp cu ea, aceasta tot insista la el sa ii dea procura definitiva pt a ieși cu fetița din țara . Ea a mai avut antecedente . A plecat in Spania cu fata si iubitul meu nu a mai știut nimic de copil , ba mai mult a fost blocat pe toate rețelele de socializare .
Ce trebuie făcut ? Iubitului meu îi este teama sa ii dea procura fiindcă ea poate pleca cu fata și sa nu se mai întoarcă .
In ce condiții poate primi ea acea ordonanța președințială de suplinire având in vedere situația delicata in care este pus tatăl fetiței ?
Buna ziua,
In orice situatie in care dovedeste ca tatal refuza sa dea acceptul din motive subiective.
Daca mama fetei incepe demersurile in instanta, tatal sa-si angajeze avocat.
Poate sa nu accepte pentru ca exista un program de legături personale și pentru ca trecutul dovedește ca acordarea unei asemenea procuri ar însemna să piardă contactul cu fata definitiv.
Poate însă să facă altceva, sa ii dea procura valabila 3 ani cu condiția ca ieșirile sa nu depășească 10 zile consecutive sau chiar 12 și sa se respecte programul de legături personale plus sa prevadă obligația mamei de a comunica mereu în scris tatălui pe adresa de mail adresa și numerele de telefon unde va sta copilul și la care va putea fi contactat. În felul acesta mama nu se va putea muta cu copilul din tara și mai ales nu va putea cere suplinire acord de ieșire din tara pe 3 ani pentru ca îl va avea.tot ce am scris mai sus trebuie trecut în procura,mare atenție.
Și ultimul punct, procura sa prevadă ca încălcarea aspectelor menționate mai sus vor avea drept consecință anularea automata a procurii.
When, utilizator
Dacă totuşi vrea să-i dea declaraţie de acord, poate să o dea pe perioadă limitată, de exemlu din 1 iule în 31 iulie, sau alte intervale, declaraţia e valabilă atunci doar în interiorul respectivelor intervale.
Sau asa. Însă din ce înțeleg mama dorește din prima pe 3 ani. Cel mai probabil dorește sa se mute cu copilul fără proces și acest lucru o ajuta. Însă mă îndoiesc că îl va obține.

Ela S Violeta a scris:

Buna ziua ! Iubitul meu a trecut print-un divort care s-a încheiat cu custodie comuna , domiciliu la mama , pensie alimentara și program de vizita pt el . Deși pana sa iasă hotărârea , mama fetei nu l-a lăsat pe iubitul meu ( tatăl fetei) sa o vadă și sa petreacă timp cu ea, aceasta tot insista la el sa ii dea procura definitiva pt a ieși cu fetița din țara . Ea a mai avut antecedente . A plecat in Spania cu fata si iubitul meu nu a mai știut nimic de copil , ba mai mult a fost blocat pe toate rețelele de socializare .
Ce trebuie făcut ? Iubitului meu îi este teama sa ii dea procura fiindcă ea poate pleca cu fata și sa nu se mai întoarcă .
In ce condiții poate primi ea acea ordonanța președințială de suplinire având in vedere situația delicata in care este pus tatăl fetiței ?

asa ca sfat..spunei iubitului tau sa nu accepte nimic ca pleaca si plecata ramane eu am patit asta...