Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Bună seara! Am și eu următoarea intrebare: poți beneficia de pensie de urmaș ca soț supraviețuitor dacă soțul decedat nu a apucat sa ia pensie? Tatăl meu a decedat la 49 de ani și are vreo 30 de ani de munca, însă nu a apucat sa beneficieze de pensie. Soția lui acum are 50 de ani și ma întrebam dacă la vârsta legala de pensionare, pensia tatălui meu ar fi mai mare decât a ei, ar putea sa opteze pentru a lui. Va mulțumesc!
Pana la implinirea varstei standard de pensionare legea va mai suferi destule modificari.
Potrivit actualei legislatii la implinirea varstei standard poate opta:
-1)Pensia proprie
-2)Pensia de urmas de 50% din a cea a sustinatorului(decedatului).