Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua, as dori sa pun o intrebare legata de o succesiune dupa o persoana decedata care are in viata urmatoarele rudenii: o sora, si nepoti din 2 ramuri (frati decedati). Din prima ramura 2 nepoti, din a 2-a ramura un nepot. Mentionez ca sora in viata are 5 copii din care unul decedat, cu un urmas. As dori sa stiu cine are dreptul la mostenire si in ce cota. Va multumesc. Cu respect, Ioan Birlea
Mostenirea se imparte astfel sora 2/6 cei doi nepoti de la fratele predecedat 1/6 fiecare iar nepotul de la celalat frate predecedat 2/6.

Asta daca nu are defunctul sotie supravietuitoare , descendenti m aduca copii si ascendentii privilegiati, adica parinti.

Nu conteaza cati copii are sora in viata caci ea este succesibil, nu copii dansei, nepotii de frati predecedati vin prin reprezentare la mostenirea unchiului lor
Impartirea se face pe tulpini , adica in trei parti egale intre cei trei frati ai defunctei . Fiecare frate in viata ia o parte egala cu a mostenitorilor fratelui decedat .Nepotii vor culege partea de mostenire ce se cuvenea autorului lor daca ar fi fost in viata.Copiii surorii in viata nu au dreptul la mostenire , ci va veni mama lor.
Asa cum au spus si colegele de mai sus, mostenirea se imparte in 3. 1/3 o primeste sora in viata, 1/3 cei doi nepoti ai defunctului frate și 1/3 primeste fiul celuilalt frate decedat.