Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... la ce se refera aceste clauze dintr-un CONTRACTUL DE ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

la ce se refera aceste clauze dintr-un CONTRACTUL DE CESIUNE NEEXCLUSIVA A DREPTURILOR PATRIMONIALE DE AUTOR

7.4 CEDENTUL va preda CESIONARULUI, la incetarea sau denuntarea contractului, toate documentele realizate in cadrul prezentului contract si orice materiale incredintate acestuia sub orice forma de catre CESIONAR.

8. RASPUNDEREA CONTRACTUALA
8.1 In cazul neexecutarii sau executarii necorespunzatoare a prevederilor prezentului contract si a Anexelor parte integrata acestuia, partea in culpa datoreaza celeilalte parti dezdaunari potrivit legii.
8.2 CESIONARUL este in drept sa denunte in mod unilateral prezentul contract in cazul in care CEDENTUL nu isi executa obligatiile asumate conform prezentului contract.

9. SOLUTIONAREA LITIGIILOR
9.1 Eventualele neintelegeri ivite intre parti ca urmare a executarii prezentului contract se vor solutiona pe cale amiabila.
8 si 9 sunt clauze standard ale contractelor de orice fel. ele prevad actiuni pe care partile le pot lua in cadrul contractului, inainte de a-l denunta sau/ si a merge in instanta. continutul lor e variabil, insa e de preferat ca aceste capitole sa existe.
7.4. poate sau nu sa aiba sens in functie de obiectul contractului si de celelalte clauze ce prevad modul in care se executa acesta.
adriandimitriu, utilizator
Buna ziua,

Clauza de la punctul 7. 4 se refera la obligatia cedentului de a preda cesionarului toate documentele realizate in cadrul contractului, precum si orice alte materiale.

Clauza 8. 1 se refera la posibilitatea de a primi despagubiri, fiecare parte contractanta, daca sunt nesocotite clauzele contractuale, in virtutea legii.

La clauza 8.2 este prevazuta posibilitatea cesionarului sa denunte contractul , in mod unilateral, daca cedentul nu isi executa obligatiile conform contractului.

Litigiile pot fi solutionate pe cale amiabila, daca, insa aceasta cale nu s-a soldat cu un rezultat favorabil, va putea fi investita instanta de judecata.