Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate firma la infiintare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate firma la infiintare

Buna ziua ! Sunt in curs de infiintare srl , Capitalul social este de 10000 lei. Am incheiat contractul de inchiriere cu proprietarul unui spatiu de birouri si mi s a dat factura pe numele firmei rezervate dupa denumire la onrc. Banii pentru chirie i am platit in numerar din buzunarul propriu, in afara capitalului social. Intrebarea mea este daca pot ca din capitalul social de 10000 lei sa scot cei 1600 lei achitati, Pentru ca factura are numele firmei trecut pe factura. Multumesc !
Dupa infiintarea firmei va puteti recupera sumele achitate in etapa de constituire a firmei.
va multumesc !
Buna seara,

Dupa infiintarea societatii, capitalul social il transferati in contul curent al societatii. Sumele avansate pentru nevoile de finantare ale societatii trebuie sa aibe la baza un contract de creditare in care se specifica faptul ca ati finantat precum si termenul pana la care vi se restituie creditarea efectuata. Eventual dobanda, daca asa ati convenit. Astfel din contul curent puteti vira in contul personal sumele conform contract reprezentand restituire imprumut.
multumesc !!