Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contract prestari servicii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contract prestari servicii

Intre client si PFA nu s-a semnat niciun contract. Activitatea se desfasoara in baza unei intelegeri verbale. Sunt facturile pe care le-a emis PFA-ul si taxele platite pe sumele incasate suficiente pentru a desfasura in continuare activitatea?
Bună seara,

Contractul nu presupune obligatoriu încheierea acestuia în forma scrisa, reprezentând manifestarea de voința a ambelor părți, manifestarea putând fi și verbala.

Faptul ca s au emis niște facturi de către prestator și s-au încasat niște bani de la beneficiar, dovedește faptul ca a existat un raport consimțit între părți.

Totuși, v-aș recomanda sa încheiați și un contract în forma scrisa. Va va ajuta dacă veți întâmpina probleme cu cealalta parte.
Relațiile comerciale sunt dinamice și uneori părțile n-au timp să încheie contracte scrise, mai ales că sediile pot fi în localități diferite, dar este recomandabil ca măcar facturile să fie însușite prin semnătură de ambele părți;totodată, în raporturile dintre părți este admisă proba cu martori indiferent de valoarea actului juridic încheiat!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Va multumesc!