Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

una dintre parti cu domiciliul in Dej a inaintat la judecatoria din Dej (jud.Cluj) actiune de succesiune pentru o casa si terenuri.Mentionez ca respectivele bunuri si ultimul domiciliu al defunctului sunt pe raza circumscriptiei judecatoriei Beclean (jud. Bistrita -Nasaud). Este legal sa se judece acolo daca nu ce pot sa fac?Va multumesc
In principiu, cererea trebuia depusa la judecatoria in raza careia defunctul a avut ultimul domiciliu.
Este vreunul din mostenitori decedat, eventual cu ultimul sau domiciliu in Dej?
nu
Atunci, la primul termen, pentru necompetenta teritoriala, in baza art 50 NCPC, instanta isi va declina competenta catre judecatoria Beclean si va trimite dosarul acestei instante.