Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor conditii vatamatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor conditii vatamatoare

Cum stabilim cuantumul sporului de conditii vatamatoare in situatia in care salariatului i se schimbarea gradatia privind vechimea in munca ?
Ramane cu acelasi spor calculat la nivelul lunii decembrie 2019 pentru gradatia la care a fost sau aplicam un spor similar gradatiei noi calculat la nivelul lunii dec. 2019 ?
Multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ramane cu acelasi spor calculat la nivelul lunii decembrie 2019 .
Bună ziua ! Vă rugăm din suflet un răspuns privind următoarea problemă:

Un anjagat a promovat în grad ierarhic superior.

- pe perioada aplicarii art. 39 alin.(1) din Legea nr. 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la aplicarea integrala a prevederilor prezentei legi,
și având în vedere
Art. I alin.(3) din O.U.G. nr.226 din 30 decembrie 2020 privind unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative şi prorogarea unor termene: - În anul 2021, începând cu luna ianuarie, cuantumul sporurilor, (...) se menţine cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2020, în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.
rezultă că:
- SPORURILE nu sunt aplicate ca procent la salariu si nu se modifica,
ele fiind practic ÎNGHEȚATE, in masura in care persoana in cauza ocupa aceeasi functie si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.

Vă rugăm frumos să ne lămuriți:
- ce înseamnă că angajatul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii ?
Dacă angajatul are aceeași funcție, dar a promovat doar în grad,
se consideră că angajatul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii ?
sau NU ?

- ținând cont de ultimele prevederi legale, persoana care a promovat este îndreptățită la acelasi cuantum al sporurilor ca și anterior datei promovării ?
adică, cuantumul sporurilor nu ar trebui sa se modifice ?

- promovarea în grad - se consideră că angajatul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii ?
sau nu ?
oanaportar, utilizator