Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune bunuri

Cum pot intra in drepturile care imi revin dupa succesiunea facuta dupa moartea tatalui???
Mentionez ca mama a vandut partea ei surorii mele care sa mutat in casa cu mama iar eu am ramas doar cu partea care mi-a revenit din succesiune dar eu nu am folosit nimic si nu am fost despagubit cu nimic.
Deci partea mea e in certificatul de mostenitor undeva vreo 18%
Ce pot face pt a primii real ceva???
Bună seara,

Din câte înțeleg de la dumneavostră dezbaterea succesiunii s-a făcut, însă nu s-a dispus și ieșirea din indiviziune.

Astfel, pentru a putea dobândi bunuri în mod material trebuie sa solicitați ieșirea din indiviziune. La acest moment, cât subzista starea de indiviziune fiecare moștenitor are o cota parte din dreptul de proprietate, dar nu și din bunuri.

Pentru a se dispune ieșirea din indiviziune, dacă exista înțelegere între dvs și ceilalți moștenitori, va puteți prezenta la un notar.

Daca nu exista un acord între dvs și toți moștenitorii trebuie sa va adresați instantei de judecata și sa solicitați ieșirea din indiviziune și atribuirea bunurilor în sens material.

Cu stimă,
Av. Popa Andra-Ingrid
Trebuie să faceți partajul.
In urma acestuia, fie veti primi o parte din imobil (daca acesta permite partajarea in natura), fie o sumă de bani, cu titlu de sulta.
Partajul poate fi amiabil, la notar sau judiciar, daca exista neînțelegeri.
Si cine acorda bunurile si in baza a ce???
S cererii mele sau a procentului cuvenit dupa o expertiza???
La notar va înțelegeți dvs amiabil, iar la instanța stabilește judecatorul, în funcție de documentele depuse la dosar și de solicitarea părților.
Pe dvs ce va intereseaza de fapt? O parte din imobil sau o sumă de bani?
raluk0207, utilizator
O parte din imobil nu cred,nu as putea locuii sub acelasi acoperis cu cineva cu care nu ma inteleg.
Ramane despagubirea sub forma baneasca cred eu.