Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!- succesiune in cazul decesului unuia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!- succesiune in cazul decesului unuia dintre soti

Împreună cu fostul soț am o garsonieră, în cazul în care unul din noi decedează cum se face succesiunea, mentionez că am doi copii, unul e major.
Bună seara,

În cazul în care unul dintre dumneavostră decedează, în primul rand va fi necesara partajarea garsonierei. Ulterior, în masa succesorala va întra partea din garsoniera ramasa soțului decedat. Fiecare copil va avea dreptul la 1/2 din moștenire.

Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
Imi spuneți vă rog partajarea garsoniere cum se face?
Chiș Nicoleta 7, utilizator
Contează ce cota parte din dreptul de proprietate aveți fiecare. Verificați in contractul de vânzare, dacă garsoniera a fost dobândită în acest mod, și vedeți ce cota parte aveți. De regula, cota este de 50%.

Pentru partajarea garsonierei, puteți merge la un notar și solicitati ieșirea din indiviziune și atribuirea către dumnevoastră a unei cote din garsoniera sau atribuirea acesteia in totalitate către dumnevoastră (în aceasta situație, va trebuie sa plătiți fostului soț contravaloarea cotei din garsoniera care aparține acestuia). În fata notarului se poate face partajul doar dacă exista înțelegere între dumneavostră și fostul sot. In caz contrar, trebuie sa va adresați instantei de judecata cu aceleași solicitări.

În situația in care nu ați fi divorțat, trebuia sa solicitați lichidarea regimului matrimonial și partajarea bunurilor comune.

Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid