Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... depozitare obiecte personale in casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

depozitare obiecte personale in casa scarii

Buna ziua,
De aprox un an unul din vecini si-a depozitat masina de spalat veche in fata usii, accesul cu bagaja/plase catre propriul meu apartamanent facandu-se cu dificultate. De curand si vecinul din stanga apartamentului meu si-a scos frigiderul vechi. De fiecare data trebuie sa ma strecor in aprt. Sunt sigura ca si vecinii de mai sus care au copii mici trec cu dificultate cu caruciorul. Din cate am auzit casa scarii este proprietate comuna si nu pot face nimic sa-si ia lucrurile. Am pus un anunt la avizier in care am spus ca nu e depozit casa scarii insa a disparut imediat. Nu e nimeni absurd. Inteleg ca fiecare din noi depozitam pt o perioada lucruri pe care nu le putem arunca imediat dar problema asta dureaza de atata timp si devine foarte deranjanta. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati da un raspuns.Multumesc.
Aveti asociatie de proprietari in cladire? Nu ne spuneti daca este bloc sau cladire cu cateva apartamente.....
Da, holul este proprietate comuna, dar tine si de nivelul de civilitate al locatarilor sa nu ocupe un spatiu comun cu lucruri personale.

Daca aveti asociatie de proprietari e bine sa solicitati sprijinul conducerii asociatiei si al administratorului pentru a elibera holul.
Sesizati in scris presedintele. Holul este spatiu comun si nu depozit pentru obiecte personale care incomodeaza accesul in apartamente. Ce s-ar intampla in cazul unui incendiu?
Presedintele/administratorul ar pute afisa la avizier un avertisment , dupa care se poate debarasa holul prin angajarea unei persoane, cheltuiala respectiva fiind suportata de locatarii respectivi prin includerea in lista de plata.