avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare medicala pentru persoanele fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare medicala pentru persoanele fara venit

Doresc sa beneficiez de asigurarea medicala pentru persoanele fara venit.
Locuiesc in Germania si doresc sa vin in Romania pentru un tratament, si as vrea sa depun declaratia si sa fiu deja inregistrat la Casa de asigurari de sanatate cand ajung in tara.
Am 2 probleme:
- nu stiu daca sunt inregistrat si am un cod de identificare fiscala, nu stiu cum sa creez unul
- Nu pot sa creez un contul pe site-ul Anaf.ro pentru ca in cere (numar document)

Exista o posibilitate sa fac totul la distanta?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:04, 16 Iunie 2020
Asigurarea de sanatate din Germania este valabila si in Romania.
Nu am asigurare de sanatate in Germania. Pot sa folosesc CNP in loc de NIF pentru declaratie. Singurul impediment este crearea unui cont pe site-ul anaf, nu am numarul document.

Iulian Manea a scris:

Asigurarea de sanatate din Germania este valabila si in Romania.

Pentru inregistrarea in SPV fara document trimis de ANAF solutia este sa va prezentati cu ce ati listat de pe sait, personal sau prin imputernicit cu procura notariala sau avocatiala la unitatea ANAF de domiciliu.

Daca veniti sa va tratati in Romania, nu este mai simplu sa depuneti declaratia la ghiseu? Din momentul inregistrarii, sunteti asigurat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca nu locuiesc in Romania si as vrea ca atunci cand ajung in tara sa merg direct la doctor.

Iulian Manea a scris:

Pentru inregistrarea in SPV fara document trimis de ANAF solutia este sa va prezentati cu ce ati listat de pe sait, personal sau prin imputernicit cu procura notariala sau avocatiala la unitatea ANAF de domiciliu.

Daca veniti sa va tratati in Romania, nu este mai simplu sa depuneti declaratia la ghiseu? Din momentul inregistrarii, sunteti asigurat.

Intocmiti declaratia, imputerniciti un prieten sa o depuna la ghiseu si i le trimiteti acestuia prin curier. Cand veniti, sunteti asigurat ca orice cetatean fara venituri din Romania.

Lucrul cel mai important este declaratia. Pentru ce ati declarat acolo sunteti responsabil.

Alte discuții în legătură

Închiriere apartament Crissi Crissi Dacă locuiesc in străinătate și am un apartament in România care vreau sa îl închiriez trebuie sa fac declarație de venit? Dacă da, unde (adresa ... (vezi toată discuția)
Plata cass datorat de la depozite bancare am ajuns la concluzia ... laura1016 laura1016 Plata CASS datorat de la depozite bancare Am ajuns la concluzia ca trebuie sa platesc taxa de CASS , minima . Cum se poate face concret ? Unde se plateste ? ... (vezi toată discuția)
Verificicare pe net a dec112 kinga79 kinga79 am depus decl. la ghiseu, trebuie validat si pe net? (vezi toată discuția)