Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare medicala pentru persoanele fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare medicala pentru persoanele fara venit

Doresc sa beneficiez de asigurarea medicala pentru persoanele fara venit.
Locuiesc in Germania si doresc sa vin in Romania pentru un tratament, si as vrea sa depun declaratia si sa fiu deja inregistrat la Casa de asigurari de sanatate cand ajung in tara.
Am 2 probleme:
- nu stiu daca sunt inregistrat si am un cod de identificare fiscala, nu stiu cum sa creez unul
- Nu pot sa creez un contul pe site-ul Anaf.ro pentru ca in cere (numar document)

Exista o posibilitate sa fac totul la distanta?
Asigurarea de sanatate din Germania este valabila si in Romania.
Nu am asigurare de sanatate in Germania. Pot sa folosesc CNP in loc de NIF pentru declaratie. Singurul impediment este crearea unui cont pe site-ul anaf, nu am numarul document.

Iulian Manea a scris:

Asigurarea de sanatate din Germania este valabila si in Romania.

Pentru inregistrarea in SPV fara document trimis de ANAF solutia este sa va prezentati cu ce ati listat de pe sait, personal sau prin imputernicit cu procura notariala sau avocatiala la unitatea ANAF de domiciliu.

Daca veniti sa va tratati in Romania, nu este mai simplu sa depuneti declaratia la ghiseu? Din momentul inregistrarii, sunteti asigurat.
Pentru ca nu locuiesc in Romania si as vrea ca atunci cand ajung in tara sa merg direct la doctor.

Iulian Manea a scris:

Pentru inregistrarea in SPV fara document trimis de ANAF solutia este sa va prezentati cu ce ati listat de pe sait, personal sau prin imputernicit cu procura notariala sau avocatiala la unitatea ANAF de domiciliu.

Daca veniti sa va tratati in Romania, nu este mai simplu sa depuneti declaratia la ghiseu? Din momentul inregistrarii, sunteti asigurat.

Intocmiti declaratia, imputerniciti un prieten sa o depuna la ghiseu si i le trimiteti acestuia prin curier. Cand veniti, sunteti asigurat ca orice cetatean fara venituri din Romania.

Lucrul cel mai important este declaratia. Pentru ce ati declarat acolo sunteti responsabil.