avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei

Buna, am asa o situatie si poate ma puteti ajuta.
Sunt singurul copil la parinti, care au divortat cand aveam eu 2 ani,acum am 24.
Intre timp, tatal meu s-a recasatorit cu o femeie care deja avea un copil si suntem cam de aceeasi varsta.
Tatal meu impreuna cu sotia sa au cumparat un apartament.
Intrebarea mea este: In cazul in care tatal meu decedeaza, am eu drept asupra acelui apartament si a celorlalte bunuri pe pare le detine(masina) si in ce masura?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 11:20, 15 Iunie 2020
O sa mosteniti doar partea din bunurile comune ( cumparate in timpul casatoriei) ce apartinne tatalui dvs.
Aceasta parte (teoretic jumatate din aceste bunuri) o sa o impartiti cu sotia supravietuitoare, in proprtie de 1/4 sotia si dvs. restul de 3/4.
Nu a infiat si copilul actualei sotii, nu?
Ultima modificare: Luni, 15 Iunie 2020
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua,

Prin deces este transmisa cota de 1/ 2, din bunurile din patrimoniul defunctului.

Sotia supravietuitoare va detine o cota de 1/ 4 din 1/ 2 anume 1/ 8.

Copiii vor detine cota de 3/ 4.

Aceasta cota-parte din dreptul de proprietate va fi impartita ,in mod egal, intre ei.

Dezbaterea succesorala, cat si partajarea, pot fi realizate oricand.

Acestea pot fi transate pe cale notariala, daca survine un acord intre comostenitori.

Instanta de judecata poate fi investita, daca survin divergente intre succesori.


O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.
"O sa mosteniti doar partea din bunurile comune ( cumparate in timpul casatoriei) ce apartinne tatalui dvs." vorbiti de casatoria tatalui meu cu mama mea sau cu cealalta sotie?
Cu mama mea nu a dobandit niciun bun, cu cealalata sotie a dobandit un apartament si o doua masini.
De celalalt copil nu stiu daca e infiat sau nu, dar daca ar fi infiat, cum s-ar imparti bunurile?
Multumesc!
Din bunurile comune cu actuala sotie, dobandite sau nu in timpul casatoriei, pentru care sunt ambii proprietari ( adica apartamentul si cele doua masini, daca au fost cumparate de ambii sau in timpul casatoriei).
Daca a infiat si celalalt copil ( copilul actualei sotii din alta casatorie..) atunci o sa trebuiasca sa impartiti acel 3/4 din bunurile ce va revin dvs., ca mostenitor, cu acest copil ( frate vitreg al dvs. prin tata).
Ultima modificare: Luni, 15 Iunie 2020
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi... sweet1981 sweet1981 Doresc o lamurire in legatura cu urmatoarea problema... Acum 14 ani parintii sotului meu au divortat si au impartit apartamentul cumparat in timpul ... (vezi toată discuția)
Ce este de facut după decesul tatălui Petrisi Petrisi Bună ziua vă rog să-mi spuneți și mie dacă după decesul tatălui meu,fiind copil înfiat cu toate drepturile,ce drepturi mi se cuvin.tatăl meu ma ... (vezi toată discuția)
Mostenitori julesa julesa Buna ziua, Tatal meu este proprietar de apartament, s-a recasatorit civil (apartamentul a fost cumparat inaintea celei de-a II a casatorii). As vrea sa ... (vezi toată discuția)