Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

la succesiune una dintre partea X detine un testament din partea mamei care ii lasa toata partea din casa , gradina si un teren pentru a o intretine , testamentul este scris de mana ,semnat in fata unui notar. Partea Y detine un testament prin care tatal ii lasa toata partea lui, acest testament nu este scris de mana ,nu este semnat este luat pe patul de spital,in fata unui notar iar in testamentul redactat se specifica ca tatal este constient de acest act si este de acord, (dupa o luna este dus la un camin de batrani unde si decedeaza (1968).Testamentul lasat de bunic(nesemnat) poate fi contestat in instanta.Va multumesc
Mergeți la un avocat cu actele pe care le aveți. Așa, după cum povestiți aici, niciunul dintre testamente nu pare a fi in ordine.

Testamentul 1 are încheiere de autentificare!? Așa, scris de mână?
Ori este scris, datat si semnat de mâna testatorului (fără nimic altceva). Ori ...
romascanu, moderator
multumesc pentru raspuns.Ambele testamente au incheiere de autentificare
Și? Ce scrie în încheierea de autentificare despre imposibilitatea de semnare?

Eu am văzut în viața mea profesională și încheiere de autentificare în care „se povestea” că testatorul nu a putut să semneze (cu mâna stângă sau cu dreapta, după caz) fiindcă avea fractură de col femural (adică de ... șold), de parcă, până atunci, semnase numai cu picioarele și deodată nu mai putea. „Glumeață” încheiere, dar procesul n-a fost de glumă.

Așa încât, pe necitite, nu am ce să vă spun.
romascanu, moderator