Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna auto - decontare reparație
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna auto - decontare reparație

Bună ziua.
Numele meu este Răzvan. Am fost implicat într-o tamponare auto, eu fiind păgubitul. A fost inspectorul de daune la mine acasă, mașina nefiind deplasabila. După efectuarea pozelor mi-a spus ca trebuie sa merg într-un service autorizat pentru reconstatare și diagnoza computerizata din cauza airbag-ului sărit de la șofer. Fiind în criza de timp, as putea merge într-un service autorizat sa îmi repare mașina și apoi sa îmi deconteze factura?
Va trebui să duceți autoturismul la un service unde se vor constata avariile și se va întocmi un deviz de reparație din care va rezulta costul reparației. Devizul de reparație trebuie aprobat de asigurator. După aprobarea devizului autotursmul poate să intre în reparație.
ing. Ioan Ciobanu
Asta voi face. Trebuie sa fie și inspectorul de fata la efectuarea reconstatarii și a diagnozei, sau pot merge doar eu și apoi sa le trimit devizul? Întreb pentru ca luni duc mașina în service și dumnealui nu poate ajunge. Tot atunci va intra și în reparație.