Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obtinere bani pentru un administrator, asociat fara ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obtinere bani pentru un administrator, asociat fara CIM, taxe

Buna ziua! Recent am deschis o firma cu prietenul meu, amandoua suntem asociati si administratori, dar avem si un coleg nou, cine e numai administrator. In momentul de fata nimeni nu e angajat, pentru ca banii ce obtinem, nu permite taxele enorme ca sa fim salariati.

Intrebarea 1:
- se poate obtine un asociat cine este si administrator bani de la firma propriu fara sa aiba CIM si fara sa plateasca taxele alea enorme de 45%?
Daca da, care sunt pasurile si ce taxe cum se plateste?

Intrebarea 2:
- Iar administratorul, care nu este asociat, cum poate sa obtina bani de la firma, de ex. 1000 lei lunar ce e mai putin decat salariul minim, sa fara contract de munca?

Intrebarea 3:
- exista ceva pentru firme mici, care nu permita sa plateasca taxe pe trei angajati pe salariul minim, pentru ca astfel inchideam afacerea in trei luni. Dar trebuie sa acoperim si cheltuielile personale.
Asociatii obtin dividende si administratorii pot primi salariu. Daca scoateti bani din firma fara sa ii justificati - incalcati legea.

Cred ca intrebarile acestea trebuiau ridicate inainte sa va infiintati firma si totodata sa va faceti o strategie clara de business.

De ce aveti nevoie de atati administratori in societate? Societatea poate fi condusa de un singur administrator (care poate fi si asociat). Daca aveti profit, impartiti dividendele. Daca doriti sa scoate bani din firma, va trebui sa o faceti in interesul firmei. (nu puteti sa scoate bani cu care sa plecati in vacanta - in afara de cazul in care sunt drepturi salariale).

Buna seara,

Intrebarea 1:
- se poate obtine un asociat cine este si administrator bani de la firma propriu fara sa aiba CIM si fara sa plateasca taxele alea enorme de 45%?
Daca da, care sunt pasurile si ce taxe cum se plateste?

Raspuns 1 :

Exista varianta cu distribuire dividende trimestrial , se achita 5% si suma neta e incasata de asociat, proportional cu cota detinuta

Intrebarea 2:

- Iar administratorul, care nu este asociat, cum poate sa obtina bani de la firma, de ex. 1000 lei lunar ce e mai putin decat salariul minim, sa fara contract de munca?

Raspuns 2 :

Daca presteaza o munca cu caracter de continuitate e necesar contract de munca.

Daca exercita munca ocazionala, posibil conventie civila.

Pentru conventie civila se aplica o cota de 10% impozit.

In nume personal se depune declaratia unica.Astfel :

-pentru veniturile obtinute din alte surse, persoana fizica nu trebuie sa plateasca CAS (contributia de asigurari sociale). Totusi, pentru veniturile din prestari servicii, se datoreaza CASS (contributia de asigurari sociale de sanatate), in conditiile in care venitul obtinut de persoana fizica in cauza a depasit plafonul anual de 12 salarii de baza minime brute. Totusi, calculul acestui plafon nu se efectueaza doar pe baza veniturilor din alte surse, ci ca un cumul al acestora si al veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala, veniturile din asocieri cu persoane juridice, venituri din agricultura, din investitii sau venituri din cedarea folosintei bunurilor.

Intrebarea 3:

- exista ceva pentru firme mici, care nu permita sa plateasca taxe pe trei angajati pe salariul minim, pentru ca astfel inchideam afacerea in trei luni. Dar trebuie sa acoperim si cheltuielile personale.

Raspuns 3:

Exista varianta salariului pentru fractiuni de norma.Exemplu :
Salariu 2230 brut ptr 8 ore/zi, 1115 lei ptr 4 ore/zi,100 lei pentru 4 ore pe luna etc
Constantin Vera, Contabil