avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Acte achiziționare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Acte achiziționare auto

Salut. Am câteva nelămuriri legate de procedura de cumpărare a unei mașini.

1. Ce acte trebuie să primesc la achiziție? De asemenea, la ce trebuie să fiu atent în conținutul lor?

2. Dacă mașina nu va fi trecută pe numele meu, trebuie să fie prezentă și persona care o va deține în acte, la întocmirea contractului de vânzare-cumpărare?

3. După achiziție, înafară de înmatriculare și asigurare, ar mai fi ceva de făcut?

Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:34, 24 Iunie 2020
1-Documnetele vehiculelui +certificatul fiscal
2-La intocmirea formalitatilor de achizitie bun mobil este necesar sa fie prezent cumparatorul,eventual persoana care detine procura notariala sa desfasoare demersurile aferente achizitie auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere auto inmatriculat in alta tara cipito cipito Buna ziua, am cumparat pe numele sotiei un autoturism inmatriculat in Spania. Cu contract de vanzare/cumparare, etc. Având acte valabile, până mi-a ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto just-vlad just-vlad Buna ziua. Ma confrunt si eu cu o problema..am cumparat un autoturim adus din germania..si as vrea sa il inmatriculez in romania dar nu pe mine ca asigurarea e ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare masina sh cu procura AlinaMh AlinaMh Buna ziua, As dori sa cumpar o masina sh inmatriculata in Romania. Pentru asta ar trebui sa fac contractul de vanzare-cumparare (fara de care nu se ... (vezi toată discuția)